Notowania

greenpeace
27.08.2013 15:04

Rosja oskarża Greenpeace o "prowokację"

Rosja oskarżyła dziś Greenpeace o "prowokację", za jaką uważa wpłynięcie statku Arctic Sunrise na Morze Karskie bez zezwolenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Rosja oskarżyła dziś Greenpeace o prowokację, za jaką uważa wpłynięcie statku Arctic Sunrise na Morze Karskie bez zezwolenia. Ekolodzy protestowali tam przeciwko wierceniom przez firmy naftowe Rosnieft i ExxonMobil w Arktyce.

_ - 26 sierpnia rosyjska straż przybrzeżna zatrzymała na początku trasy północnej statek Arctic Sunrise należący do organizacji pozarządowej Greenpeace, która nie uzyskała zezwolenia od władz rosyjskich _, aby wpłynąć w te rejony" - powiedział agencji Itar-Tass rzecznik rosyjskiego MSZ.

Greenpeace był kilkakrotnie informowany o konieczności uzyskania zezwolenia na wejście na te wody, ale _ za każdym razem ignorował ten wymóg _ - powiedział rzecznik._ - Jest to de facto zaplanowane działanie, mające na celu sprowokowanie władz rosyjskich i wywołanie napięcia _ - podkreślił.

Greenpeace poinformował w poniedziałek, że rosyjska straż weszła na pokład jednostki ekologów, gdy rozpostarli na spuszczonych na wodę pontonach napis nawołujący do ratowania Arktyki. Akcję tę ekolodzy przeprowadzili w pobliżu rosyjskiego statku do badań sejsmicznych Akademik Łazariew. Jednostki takie używane są głównie do wyszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ekolodzy poinformowali też, że po interwencji rosyjskiej straży przybrzeżnej, która ostrzegła ich, że użyje siły w razie konieczności, włącznie z otwarciem ognia, Arctic Sunrise opuści Morze Karskie. Greenpeace w oświadczeniu zaznaczył, że będzie kontynuować wysiłki w celu zapobieżenia wierceniom w poszukiwaniu ropy i gazu w Arktyce.

Rosyjski minister transportu oskarżył załogę Arctic Sunrise o poważne złamanie praw rosyjskich i międzynarodowych i zażądał od MSZ skontaktowania sie z holenderskimi władzami morskimi. Jednostka Arctic Sunrise pływa pod banderą Holandii.

Rosnieft, na czele którego stoi Igor Sieczyn, blisko związany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zapewnił, że operacje morskie Rosnieftu są _ całkowicie zabezpieczone _.

Czytaj więcej w Money.pl
Straż Rosji na pokładzie statku Greenpeace Grupa z Greenpeace na Arctic Sunrise protestuje przeciwko wierceniom prowadzonym przez firmy naftowe Rosnieft i ExxonMobil w rosyjskiej części Oceanu Arktycznego na wysokości Syberii.
Koncern rezygnuje z planów wydobycia, bo... Oficjalnie decyzja ta tłumaczona jest koniecznością przygotowania planów i sprzętu do prac w następnych latach.
Polski aktywista Greenpeace wolny. Zapłacił... Polak, jeden z zatrzymanych w Moskwie podczas protestu zorganizowanego przez Greenpeace, jest już wolny.
Tagi: greenpeace, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz