Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ostatni z działaczy Greenpeace'u zwolniony za kaucją

0
Podziel się:

TASS) - Australijczyk Colin Russell jako ostatni z ekologów z
Greenpeace'u zatrzymanych na statku "Arctic Sunrise" został w czwartek zwolniony za kaucją -
powiadomił Greenpeace na Twitterze. Decyzję wydał sąd apelacyjny. Australijczykowi pierwotnie
przedłużono areszt.

bEEbrADF

TASS) - Australijczyk Colin Russell jako ostatni z ekologów z Greenpeace'u zatrzymanych na statku "Arctic Sunrise" został w czwartek zwolniony za kaucją - powiadomił Greenpeace na Twitterze. Decyzję wydał sąd apelacyjny. Australijczykowi pierwotnie przedłużono areszt.

Russell zostanie wypuszczony z aresztu po wpłaceniu kaucji, której wysokość wynosi, jak w przypadku pozostałych działaczy, 2 mln rubli (ok. 61,5 tys. dolarów) - podaje rosyjska agencja ITAR-TASS.

Australijczyk, radiotelegrafista z "Arctic Sunrise", jest ostatnim z 30 uczestników akcji protestacyjnej Greenpeace'u na Morzu Barentsa, który wyjdzie na wolność. "Jesteśmy zadowoleni z decyzji sądu, teraz podejmiemy kroki w celu jak najszybszego uwolnienia (Russella)" - powiedział adwokat Australijczyka Dmitrij Gierasimow po rozprawie w sądzie w Petersburgu, która trwała około 30 minut.

bEEbrADH

Sąd pierwszej instancji 18 listopada przedłużył Australijczykami o trzy miesiące - do 24 lutego 2014 roku - tymczasowy areszt. Potem jednak sądy zwalniały pozostałych działaczy Greenpeace'u za kaucją i opuścili oni areszty w zeszłym tygodniu.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu statku "Arctic Sunrise" usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska.

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi "Arctic Sunrise", w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z "piractwa" na "chuligaństwo".

bEEbrADN

Aktywiści Greenpeace'u odrzucili oskarżenia o piractwo i stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a "Arctic Sunrise" nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy. Odrzucili także zarzut chuligaństwa, argumentując, że w żaden sposób nie naruszyli porządku publicznego. (PAP)

awl/ ro/

15162643 arch.

bEEbrAEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)