Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.09.2007 16:09

Rosja ostrzega Gruzję przed pogorszeniem stosunków

Rosja ostrzegła Gruzję, że stosunki między obydwoma krajami mogą ulec dalszemu zaostrzeniu, jeśli Tbilisi nie zwolni zatrzymanych w ubiegłym miesiącu dwóch członków rosyjskich sił pokojowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Rosja ostrzegła Gruzję, że stosunki między obydwoma krajami mogą ulec dalszemu zaostrzeniu, jeśli Tbilisi nie zwolni zatrzymanych w ubiegłym miesiącu dwóch członków rosyjskich sił pokojowych.

Stosunki te - i tak już złe - pogorszyły się, gdy w sierpniu Gruzja dwukrotnie oskarżyła Rosję o naruszenie jej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie myśliwce. Z jednego z samolotów miał spaść na terytorium Gruzji lotniczy pocisk kierowany, który nie eksplodował.

29 sierpnia gruzińska policja zatrzymała w Osetii Południowej dwóch członków rosyjskich sił pokojowych stacjonujących w tym autonomicznym rejonie Gruzji, który w 1991 roku ogłosił niezależność od rządu w Tbilisi. Zarzucono im, że uporczywie zatrzymują lokalnych mieszkańców i dziennikarzy.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że nie otrzymało od gruzińskich władz przekonujących wyjaśnień na temat "aktów przemocy gruzińskich sił wobec rosyjskich sił pokojowych".

ZOBACZ TAKŻE:

"Nie przedstawiono żadnych dowodów przestępstwa, którego mieliby się dopuścić rosyjscy żołnierze. Akt bezprawia popełniony na rosyjskich obywatelach stoi w sprzeczności z normami cywilizowanych stosunków pomiędzy obydwoma państwami. Odpowiedzialność za negatywne konsekwencje w dwustronnych stosunkach leży całkowicie po gruzińskiej stronie" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Dwaj Rosjanie oczekują na proces w sprawie prowadzenia nielegalnych akcji w strefie konfliktu.

"Jest to nie pierwszy i z pewnością nie ostatni przypadek bezprawnych działań prowadzonych przez rosyjskie siły pokojowe w Osetii Południowej" - powiedział w czwartek Dawid Bakradze, gruziński minister ds. konfliktu separatystycznego.

Od 1992 roku w Osetii Płd. przebywają siły pokojowe poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, co podsyca obawy o połączenie tego terytorium ze znajdującą się po rosyjskiej stronie granicy Osetią Północną.

Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz