Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja planuje spadek dostaw ropy na Białoruś o 42 proc. w IV kwartale

0
Podziel się

Według planów eksportowych ogłoszonych we wtorek Rosja zmniejszy
dostawy ropy na Białoruś w czwartym kwartale o 42 procent w porównaniu z ilością, jaka ma być
przesłana w trzecim kwartale. Plany na czwarty kwartał mówią o dostawie 3,1 mln ton ropy.

bErSTOhx

Według planów eksportowych ogłoszonych we wtorek Rosja zmniejszy dostawy ropy na Białoruś w czwartym kwartale o 42 procent w porównaniu z ilością, jaka ma być przesłana w trzecim kwartale. Plany na czwarty kwartał mówią o dostawie 3,1 mln ton ropy.

Dostawy w trzecim kwartale mają wynieść 5,3 mln ton ropy, tak więc obcięcie ich do 3,1 mln ton (62 tys. baryłek dziennie) w czwartym kwartale oznacza spadek o 42 procent.

W pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku Białoruś też otrzymała od Rosji po 5,3 mln ton ropy. Nie uzgodniono rocznej wysokości dostaw - Białoruś chciałaby, aby wyniosła ona 23 mln ton, a Rosja obstaje przy 18,5 mln ton.

bErSTOhz

Wiceprezes Transnieftu, zarządzającego wszystkimi rurociągami naftowymi w Federacji Rosyjskiej, Michaił Barkow zapowiadał pod koniec sierpnia, że Rosja we wrześniu zmniejszy dostawy ropy naftowej na Białoruś o 400 tys. ton. Potwierdził to później wicepremier Arkadij Dworkowicz, najbliższy współpracownik premiera Dmitrija Miedwiediewa. Zapowiedział również, że zmniejszone dostawy zostaną utrzymane do końca IV kwartału.

Zdaniem moskiewskich mediów ograniczenie dostaw ropy na Białoruś mogło być reakcją na aresztowanie w Mińsku dyrektora generalnego rosyjskiego koncernu nawozów potasowych Urałkalij Władisława Baumgertnera, któremu białoruski Komitet Śledczy zarzuca nadużycie władzy i uprawnień służbowych, co miało spowodować w białoruskim budżecie straty w wysokości co najmniej 100 mln dolarów.

Zgodnie z umową z 2012 roku Białoruś do 2015 roku włącznie otrzymuje rosyjską ropę po preferencyjnej cenie, zbliżonej do ceny na rosyjskim rynku. Część paliw, uzyskanych z rosyjskiej ropy, musi sprzedać na rynku Rosji. (PAP)

awl/ kar/

bErSTOhF

14594089 arch.

bErSTOia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)