Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Polscy dyplomaci uczcili pamięć ofiar stalinowskiego terroru

0
Podziel się:

Ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski w środę oddał hołd ofiarom
stalinowskiego terroru, składając kwiaty przed Kamieniem Sołowieckim na Placu Łubiańskim w Moskwie.

Ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski w środę oddał hołd ofiarom stalinowskiego terroru, składając kwiaty przed Kamieniem Sołowieckim na Placu Łubiańskim w Moskwie.

30 października obchodzony jest w Rosji jako Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Przedstawiciele polskiej ambasady złożyli kwiaty i zapalili znicze także przed Krzyżem Sołowieckim na dawnym poligonie NKWD w Butowie pod Moskwą, głównym miejscu kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek w latach 1937-38.

Kamień Sołowiecki, upamiętniający ofiary stalinowskich zbrodni, znajduje się tuż obok gmachu FSB - spadkobierczyni KGB i NKWD. W 1990 roku z inicjatywy stowarzyszenia Memoriał przywieziono go z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, gdzie w połowie lat 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

Na poligonie w podmoskiewskim Butowie od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano 20 760 osób, w tym około 1000 Polaków.

Wykonany z cedru krzyż stanął tam w 2007 roku. Jest wysoki na 12,5 metra i szeroki na 7,6 metra. Do stolicy przywieziono go także z Wysp Sołowieckich. Dostarczono go drogą wodną, przez Kanał Białomorski, Jezioro Onega, Wołgę i Kanał im. Moskwy, tj. przez system komunikacyjny wybudowany rękoma milionów więźniów stalinowskiego Gułagu.

Zreorganizowany w 1937 roku obóz pracy dla "wrogów ludu" na Wyspach Sołowieckich stał się jednym z najcięższych łagrów w ZSRR. Rosyjska Cerkiew Prawosławna nazywa sołowiecki klasztor i butowski poligon "rosyjskimi Golgotami".

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego - w 1974 roku ustanowili go sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu imperium radzieckiego organizowali oni w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)