Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Polscy eksperci planują udział w badaniu "czarnych skrzynek"

0
Podziel się:

TASS) - Polscy eksperci planują wzięcie udziału w przeprowadzeniu
ekspertyzy fonoskopijnej "czarnych skrzynek" samolotu Tu-154M prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego
- poinformował w piątek oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin.

TASS) - Polscy eksperci planują wzięcie udziału w przeprowadzeniu ekspertyzy fonoskopijnej "czarnych skrzynek" samolotu Tu-154M prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - poinformował w piątek oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin.

Według niego kwestia ta była omawiana z rosyjskimi śledczymi, którzy kończą prace w Polsce w ramach realizacji wniosków o okazanie pomocy prawnej.

"Po zakończeniu zaplanowanych wspólnych czynności śledczych rosyjscy śledczy przed odjazdem do Moskwy omówili z polskimi prokuratorami wyniki wspólnej pracy w Warszawie, zaplanowali przyjazd do Moskwy polskich prokuratorów z ekspertami w celu ich udziału w ekspertyzie fonoskopijnej pokładowych rejestratorów danych" - powiedział Markin.

Przedstawiciel Komitetu Śledczego FR powiedział, że rosyjscy śledczy w związku ze sprawą katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem "przesłuchali w Polsce 20 świadków z dowództwa 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, którzy organizowali lot i przygotowanie załogi samolotu Tu-154M, a także osoby urzędowe odpowiedzialne za odbiór i przekazywanie załodze statku powietrznego danych aeronawigacyjnych i meteorologicznych, niezbędnych do wylotu i prowadzenia lotu".

Zdaniem Markina uzyskane w Warszawie ważne dane pomogą w ustaleniu przyczyny katastrofy, warunków, które się do niej przyczyniły, poziomu przygotowania załogi, jej stanu psychicznego w czasie lotu i przed wylotem z Warszawy do Smoleńska.

Markin powiedział, że śledczy rosyjscy otrzymali informację, która pozwoli ustalić - jak podkreślił - "bardzo ważną okoliczność dla wydania orzeczenia w sprawie: czy na dowódcę statku powietrznego A. Protasiuka wywierano presję przy podejmowaniu przez niego decyzji o lądowaniu przy widzialności poniżej minimum".

Przedstawiciel Komitetu Śledczego zaznaczył, że rosyjskim śledczym "nie udało się z przyczyn od nich niezależnych wykonać wszystkich zaplanowanych czynności śledczych". M.in. nie udało się im przesłuchać przedstawicieli kancelarii prezydenta i kancelarii premiera, którzy uzgadniali ze stroną rosyjską lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj jako miejsce przyjęcia 10 kwietnia r. 2010 delegacji z prezydentem Polski na czele.

"W taki sposób na dzień dzisiejszy niewyjaśnionych pozostało szereg ważnych dla rosyjskiego śledztwa spraw, które wchodzą w zakres kompetencji współpracowników kancelarii szefa Rady Ministrów i prezydenta RP, spraw zgłaszanych w rosyjskich wnioskach o pomoc prawną" - powiedział Markin.

Wyraził nadzieję, że będą one wyjaśniane w trakcie kolejnych wizyt rosyjskich śledczych w Warszawie lub w trybie realizacji wniosków w ramach pomocy prawnej.

Rosyjscy śledczy pracowali w Warszawie w dniach 16-29 kwietnia - podała agencja ITAR-TASS. (PAP)

mmp/ ro/ gma/

8881150 8881295 8881025

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)