Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Polsko-rosyjskie rozmowy gazowe w Moskwie

0
Podziel się

Zmiany w polsko-rosyjskiej umowie gazowej, do których zastrzeżenia zgłosiła
Komisja Europejska (KE), są tematem rozmów, jakie w sobotę prowadzą w Moskwie delegacje Polski i
Rosji.

bEgDuDDp

Zmiany w polsko-rosyjskiej umowie gazowej, do których zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska (KE), są tematem rozmów, jakie w sobotę prowadzą w Moskwie delegacje Polski i Rosji.

Ze strony polskiej uczestniczą w nich m.in. wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec, wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk oraz przedstawiciele Departamentu Polityki Energetycznej MSZ. Rosję reprezentuje wiceminister energetyki Anatolij Janowski.

W spotkaniu bierze też udział szef dyrekcji generalnej KE ds. energii Philip Lowe.

bEgDuDDr

Rozmowy dotyczą aneksu do umowy rządów Polski i Rosji, przewidującego zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Dokument określa także warunki tranzytu gazu z Rosji przez terytorium Polski. Aneks sporządzono po tym, gdy na początku 2009 roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo (RUE).

Nie został on jednak podpisany, ponieważ uwagi do dokumentu zgłosiła Komisja Europejska. Ma ona wątpliwości, czy porozumienie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Jej zastrzeżenia dotyczą zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego paliwa przez Polskę oraz zarządzania polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa, którym ten surowiec jest transportowany do Niemiec.

W ubiegłym tygodniu o polsko-rosyjskiej umowie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem w Brukseli rozmawiał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pawlak poinformował w piątek, że spotkanie w Moskwie "powinno wyjaśnić" nowe propozycje redakcyjne w polsko-rosyjskiej umowie o dostawach gazu. Według wicepremiera, niekoniecznie będą to ostatnie rozmowy w sprawie tego kontraktu.

bEgDuDDx

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ je/

bEgDuDDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)