Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Posiedzenie polsko-rosyjskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej

0
Podziel się:

(wyniki rozmów, wypowiedź Woźniaka)

(wyniki rozmów, wypowiedź Woźniaka)

31.3.Moskwa (PAP) - Po prawie trzyletniej przerwie zebrała się w piątek w Moskwie polsko-rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. współpracy gospodarczej. Obradom przewodniczyli: ze strony polskiej - minister gospodarki Piotr Woźniak, a ze strony rosyjskiej minister transportu Igor Lewitin.

Komisja dokonała przeglądu współpracy gospodarczej, w tym w takich dziedzinach jak sektor energetyczny, transport i handel artykułami rolno-spożywczymi. Jej posiedzenie poprzedziły spotkania ekspertów.

Minister Woźniak powiedział po posiedzeniu, że było ono bardzo ważnym wydarzeniem w naszych stosunkach gospodarczych. "Narosło mnóstwo problemów niezałatwionych albo zapomnianych. Odrobiliśmy poważny kawałek zaległości we wszystkich najwrażliwszych obszarach współpracy - w energetyce, elektroenergetyce, handlu i współpracy wojskowo-technicznej" - podkreślił.

Woźniak wyraził przekonanie, że prace komisji przybliżą zamknięcie tak istotnej dla Polski sprawy, jak uchylenie przez Rosję zakazu importu polskiej żywności.

Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych. Mimo że Polska przyznała, iż w handlu żywnością z Rosją rzeczywiście wystąpiły nieprawidłowości i poinformowała Moskwę, co już zrobiła i co jeszcze zamierza zrobić, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości, rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny wciąż podtrzymuje zakaz sprowadzania polskiej żywności.

"Zdyscyplinowaliśmy nasze służby weterynaryjno-fitosanitarne do tego, aby w ciągu dwóch tygodni odbyły - mam nadzieję, ostatnie - spotkanie w tej sprawie i przedłożyły nam swoje jednoznaczne stanowiska w kwestiach, które mogą jeszcze pozostawać sporne, choć po pięciu miesiącach dyskusji nie powinny" - poinformował polski minister.

Woźniak zauważył, że "bardzo ważnym argumentem w rozmowach na temat rosyjskiego embarga był list, jaki w tej sprawie kilka dni temu premier Kazimierz Marcinkiewicz wystosował do szefa rządu rosyjskiego Michaiła Fradkowa". "To był punkt zwrotny, gdy ustalaliśmy, że to służby weterynaryjne i fitosanitarne powinny określić swoje stanowisko" - powiedział.

"One (służby weterynaryjne i fitosanitarne) popadły już tak głęboko w specjalistyczne dyskusje, że zaczęły one przypominać akademicki spór. Nie może być tak, że zaangażowana jest cała administracja, łącznie z premierem rządu, a służby po obu stronach wciąż twierdzą, że sprawy są niedokończone bądź niewyjaśnione" - ocenił minister.

Mimo trzyletniego zastoju w pracach komisji - jej poprzednie posiedzenie odbyło się w czerwcu 2003 roku - polsko-rosyjska wymiana handlowa rozwija się dynamicznie. W ubiegłym roku obroty handlowe między naszymi krajami wzrosły do 13 mld dolarów (z 8,2 mld USD w 2004 roku), a Polski eksport do Rosji zwiększył się do 4 mld dolarów (z 2,8 mld USD w 2004 roku).

Lewitin zauważył, że dzięki tym korzystnym tendencjom Polska weszła do dziesiątki największych partnerów handlowych Rosji. Jego zdaniem stan rosyjsko-polskiej współpracy gospodarczej jest jednak wciąż daleki od ideału i nie odpowiada możliwościom obu krajów.

Wśród najbardziej perspektywicznych kierunków kooperacji między Rosją i Polską rosyjski minister wymienił m.in. współpracę regionalną, wzajemne inwestycje, współdziałanie na rynkach trzecich w budowie, rekonstrukcji i modernizacji obiektów przemysłowych, a także tranzyt kolejowy między Europą i Dalekim Wschodem.

Również Woźniak ocenił, że tempo wzrostu polsko-rosyjskiej wymiany handlowej w ostatnich trzech latach jest imponujące. Zaakcentował przy tym, że współpraca gospodarcza naszych krajów odbywa się na innych zasadach niż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Polski minister podkreślił też, że spośród wszystkich państw UE to właśnie Polska ma najszerszą bazę prawną dla stosunków ekonomicznych z Rosją. Powiedział także, że trzy lata przerwy w pracach komisji międzyrządowej to zbyt długi okres zastoju. Jego zdaniem powinna ona zbierać się co najmniej raz w roku.

Ministrowie ustalili, że od teraz tak właśnie będzie, a następne posiedzenie komisji odbędzie się w przyszłym roku w Polsce.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)