Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Prezentacja tomu wydawnictwa "Katyń. Dokumenty zbrodni"

0
Podziel się:

W Instytucie Polskim w Moskwie w czwartek
odbyła się uroczysta prezentacja czwartego tomu wydawnictwa
"Katyń. Dokumenty zbrodni", będącego owocem wspólnych prac
historyków oraz archiwistów z Polski i Rosji.

W Instytucie Polskim w Moskwie w czwartek odbyła się uroczysta prezentacja czwartego tomu wydawnictwa "Katyń. Dokumenty zbrodni", będącego owocem wspólnych prac historyków oraz archiwistów z Polski i Rosji.

Zbiór nosi tytuł "Echa Katynia" i obejmuje przekazy źródłowe wytworzone między kwietniem 1943 a marcem 2005 roku.

Ze strony polskiej w prezentacji wzięła udział delegacja Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych z profesorem Wojciechem Materskim, a z rosyjskiej m.in. dyrektor Federalnej Agencji Archiwalnej Władimir Kozłow.

Dokumenty włączone do tomu obrazują wydarzenia na arenie międzynarodowej po ujawnieniu zbrodni katyńskiej, m.in. stanowisko rządu RP, korespondencję dyplomatyczną Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i ZSRR w okresie kryzysu stosunków polsko- radzieckich i po ich zerwaniu.

W tomie pierwszym, zatytułowanym "Jeńcy nie wypowiedzianej wojny" znajdują się dokumenty obrazujące okres od paktu Ribbentrop- Mołotow z 1939 roku, przez rozkaz najazdu na Polskę, po raporty o stanie obozów dla polskich jeńców wojennych i rozkaz ich wymordowania.

Tom drugi - "Zagłada" - obejmuje okres od marca do czerwca 1940 roku, związany z przygotowaniami do zbrodni i rozstrzelaniem polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

W tomie trzecim, noszącym tytuł "Losy ocalonych" i dotyczącym okresu od lipca 1940 do marca 1943 roku, przedstawiono losy polskich jeńców wojennych, którzy uniknęli śmierci.

Wydawnictwo ukazało się staraniem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Pańśtwowych.

Uczestnicząca w środowej prezentacji rosyjska historyk Natalia Lebiediewa, jedna z autorek zbioru, powiedziała PAP, że "praca ta jest sukcesem współpracy rosyjskich i polskich historyków w wyświetlaniu prawdy o Katyniu".

"Wydawnictwo to ma wielkie znaczenie - tak dla obywateli Rosji, jak i Polski. Prawda o Katyniu powinna służyć wzajemnemu zrozumieniu między naszymi narodami" - podkreśliła profesor Lebiediewa.

"Prawda ta potrzebna jest we wszystkich jej aspektach. Myślę, że w tej czterotomowej pracy pokazaliśmy wszystkie strony sprawy Katynia - od przygotowań do zbrodni przez jej zakłamywanie na szczeblu państwowym po ujawnienie prawdy i upamiętnienie ofiar" - powiedziała historyk.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)