Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
18.06.2006 13:36

Rosja: Procesja Bożego Ciała w Moskwie

Kilkaset osób wzięło w niedzielę w Moskwie udział w procesji Bożego Ciała, poprowadzonej przez moskiewskiego metropolitę, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkaset osób wzięło w niedzielę w Moskwie udział w procesji Bożego Ciała, poprowadzonej przez moskiewskiego metropolitę, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

W mszy w języku rosyjskim, koncelebrowanej przed procesją przez arcybiskupa, uczestniczyło prawie tysiąc osób.

Procesja przeszła ulicami wokół katolickiej katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, znajdującej się w centrum rosyjskiej stolicy przy ulicy Małej Gruzińskiej w centrum miasta. Odbyła się ona w niedzielę, ponieważ czwartek był w Rosji dniem roboczym.

"Wśród dziewczynek sypiących kwiaty na czele procesji jest tylko jedna Polka, a pozostałe to Rosjanki" - powiedziała PAP opiekująca się dziewczynkami siostra Małgorzata, która jest w Rosji od 12 lat.

Z własnym koszyczkiem szła pod opieką mamy bardzo przejęta 3,5- letnia Katia, która powiedziała, że to "pierwsza procesja w jej życiu i bardzo jej się podoba".

"Czujemy się tu potrzebni - powiedział wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Zbigniew Bartoszewski - Dużo ludzi przychodzi do nas po pomoc duchową".

Ksiądz Zbigniew, który jest salezjaninem, przyjechał do Rosji cztery lata temu. Po trzech latach służby duszpasterskiej w Petersburgu przeniósł się do Moskwy. Jest jednym z dwóch księży - obok proboszcza - którzy w parafii pracują na stałe.

"Coraz więcej jest chrztów w rodzinach rosyjskich - mówi ksiądz Zbigniew. Jak podkreśla, wielu ludzi przychodzi do katedry, żeby porozmawiać. "Naszej pomocy szuka też dużo młodzieży, nierozumianej przez rodziców" - powiedział.

Ksiądz Zbigniew był w kilkudziesięcioosobowej grupie katolików z Rosji, którzy przyjechali do Polski na pielgrzymkę papieża Benedykta XVI. Teraz wybiera się z wiernymi na Białoruś.

Parafia prowadzi zajęcia katechizacyjne dla dzieci i młodzieży, a także przygotowuje dorosłych do sakramentów małżeństwa czy bierzmowania.

W parafii najwięcej mszy św. i nabożeństw odprawia się po rosyjsku. Msze w języku polskim odbywają się sześć razy w tygodniu, ale są także msze odprawiane po hiszpańsku, angielsku, ormiańsku, a nawet koreańsku.

Społeczność katolicka w Rosji liczy ok. 600 tys. wiernych, w tym 65 tys. w Moskwie. Na terytorium Federacji Rosyjskiej działa 220 parafii katolickich, w których posługę sprawuje 270 księży. Jedna czwarta parafii nie ma ani kościoła, ani kaplicy.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ hes/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz