Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
02.12.2010 11:08

Rosja prowadziła tajne akcje w Gruzji

Moskwa zbroiła separatystów w Osetii Południowej i Abchazji - wynika z informacji Wikileaks.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Rosja zbroiła separatystów w Osetii Południowej i Abchazji i prowadziła inne tajne akcje mające na celu zdestabilizowanie władz w Tbilisi w przededniu wojny z sierpnia 2008 roku - donosi brytyjski _ Guardian _ powołując się na przecieki portalu Wikileaks.

Wśród działań Kremla wymieniono dostawy pocisków Grad, ataki zbrojne, spiski na życie, kampanię dezinformacyjną wymierzoną w prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego imputującą mu _ paranoidalną dysfunkcję _.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

_ - Skumulowany ciężar dowodów z ostatnich kilku lat wskazuje, że Rosjanie agresywnie prowadzą zakulisową grę o dużą stawkę, w której uznają tylko kilka hamulców, jeśli w ogóle _ - napisał 20 lipca 2007 roku w tajnej depeszy do Departamentu Stanu ambasador USA w Tbilisi John Tefft.

Za pierwszoplanowy cel działań Kremla Tefft uznał odsunięcie Saakaszwilego od władzy, a za dalekosiężny cel zmianę politycznej, prozachodniej i pronatowskiej orientacji władz gruzińskich. Innym celem było _ sprowokowanie przywódców Gruzji do nieprzemyślanych, pochopnych działań prowadzących do ich alienacji na Zachodzie _ - zaznaczył Tefft.

*Saakaszwili powiedział *Amerykanom, że jest przekonany, iż Władimir Putin osobiście zaangażował się w oderwanie Abchazji od Gruzji. Guardian pisze, że były to prorocze słowa.
Na liście działań rosyjskich prowadzących do zdestabilizowania Gruzji, ambasador wymienił m.in. ostrzelanie abchaskiego regionu Kodori, wówczas kontrolowanego przez Gruzję, wysadzenie w powietrze samochodu gruzińskiej policji i prawdopodobny udział w zamachu na działacza opozycji.

Z depeszy wynika też, że w przededniu wojny gruzińsko-rosyjskiej z sierpnia 2008 roku administracja George'a W. Busha nalegała na Saakaszwilego, by się nie dał sprowokować Moskwie i postępował z umiarem. 13 czerwca 2007 roku ówczesny ambasador USA w Moskwie William Burns w rozmowie z Saakaszwilim w Paryżu radził gruzińskiemu prezydentowi, by _ unikał antagonizowania Rosji _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t123305.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/wikileaks;stracil;serwery;kongres;msci;sie;za;przeciek,212,0,726996.html) Wikileaks stracił serwery. Kongres mści się za przeciek? Portal został zmuszony do rezygnacji z usług Amazon.com.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rewelacje;wikileaks;niepokojace;slowa;polskiego;ministra,234,0,727018.html) Rewelacje Wikileaks: Niepokojące słowa polskiego ministra Radosław Sikorski krytykował Rosję za manewry.
Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz