Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja przedłuży obecność wojskową w Armenii

0
Podziel się:

Władze Armenii poinformowały w środę, że uzgodniono przedłużenie do
roku 2044 dzierżawy przez Rosjan bazy wojskowej na ormiańskiej ziemi, co jak pisze Reuters, umacnia
obecność wojskową Rosji w tym strategicznym regionie.

Władze Armenii poinformowały w środę, że uzgodniono przedłużenie do roku 2044 dzierżawy przez Rosjan bazy wojskowej na ormiańskiej ziemi, co jak pisze Reuters, umacnia obecność wojskową Rosji w tym strategicznym regionie.

Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który będzie w Armenii w czwartek i piątek.

O wydłużeniu okresu dzierżawy powiedział minister spraw zagranicznych Armenii Edward Nalbandian w wywiadzie dla telewizji Rossija-24.

Rosja i Armenia podpisały w roku 1995 umowę o korzystaniu przez Rosjan z bazy wojskowej w mieście Giumri w pobliżu granicy z Turcją. Kontrakt zawarto na lat 25. Nowa umowa, jak powiedział minister Nalbandian, wydłuży ten termin do lat 49 (licząc od r. 1995).

Oświadczył, że baza będzie sprzyjać umocnieniu bezpieczeństwa Armenii i że strona rosyjska wesprze Ormian w zaopatrzeniu w nowoczesny sprzęt wojskowy.

Niektórzy przedstawiciele opozycji w Armenii uważają, że umowa z Rosją podważa niezawisłość ich kraju.

Rosja, jak pisze Reuters, ma w Giumri parę tysięcy żołnierzy, którzy wspierają ormiańską straż graniczną w patrolowaniu granicy z Turcją będącą członkiem NATO.

Ankara zamknęła granicę w roku 1993 w geście solidarności ze swym muzułmańskim sojusznikiem Azerbejdżanem, gdy między nim a Armenią doszło do wojny o Górski Karabach - separatystyczną ormiańską enklawę na terenie Azerbejdżanu, która pozostaje od kilkunastu lat niezależna od Baku, ale nie jest uznawana za niepodległą przez społeczność międzynarodową.

Rosja uczestniczy w międzynarodowej grupie mediacyjnej, która od 15 lata próbuje - na razie bezskutecznie - pomóc w pokojowym rozstrzygnięcia sporu o Górski Karabach.

Będąc tradycyjnym sojusznikiem Armenii, Rosja w ostatnich latach zabiega o rozwój stosunków z Azerbejdżanem rywalizując z Zachodem o dostęp do zasobów energetycznych w Morzu Kaspijskim.(PAP)

mmp/ ro/

6799264 arch.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)