Notowania

wiadomości
06.04.2011 13:31

Rosja przekazała Polsce14 tomów akt śledztwa smoleńskiego

# dochodzą wypowiedzi Karapetjana #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi Karapetjana #

06.04. Moskwa (PAP) - Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała w środę stronie polskiej kopie 14 tomów akt śledztwa w sprawie ubiegłorocznej katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Przekazanie akt miało miejsce w siedzibie Prokuratury Generalnej FR w Moskwie.

Szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan, który wręczył materiały radcy ambasady RP w Moskwie Longinie Putce, oświadczył, że tym samym Rosja przekazała Polsce praktycznie wszystkie dokumenty, o które ta prosiła w swoich wnioskach o pomoc prawną.

Poinformował także, że czynności śledcze trwają i że m.in. przeprowadzana jest ekspertyza techniczna i pirotechniczna wraku samolotu. "Obejmuje ona zewnętrzne i wewnętrzne fragmenty maszyny, jak również elementy jej wyposażenia. Badają je biegli" - powiedział Karapetjan.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej FR podkreślił, że "większość czynności śledczych w ramach tego postępowania prowadzono w obecności prokuratorów z Polski".

Karapetjan podał też, że kolejne tomy przekazywanych akt zawierają m.in. protokoły z przesłuchań świadków, w tym tych przeprowadzonych w lutym tego roku w Moskwie w obecności polskich prokuratorów wojskowych; protokoły z oględzin miejsca wypadku, w tym z udziałem biegłych z Polski w październiku 2010 roku; materiały dotyczące lotniska w Smoleńsku oraz płytę z nagraniem danych z rejestratorów pokładowych tupolewa.

"Podstawowa część materiałów, o które w swoich wnioskach o pomoc prawną występowała Polska, została przez stronę rosyjską przekazana. Wykonaliśmy praktycznie wszystkie wnioski strony polskiej" - oznajmił.

Zapytany przez PAP, kiedy można oczekiwać przekazania Polsce kolejnej partii dokumentów, Karapetjan odparł, że "wtedy, gdy strona polska o takie materiały wystąpi". "Według stanu z dnia dzisiejszego praktycznie wszystkie wnioski polskich kolegów zostały wykonane" - zaznaczył.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej FR oświadczył również, że nie potrafi powiedzieć, kiedy zakończone zostanie rosyjskie śledztwo. "Zakończenie tej szerokiej ekspertyzy, o której wspominałem, pozwoli nam określić przybliżony termin zakończenia całego śledztwa. Chcielibyśmy je zakończyć w tym roku, ale trudno powiedzieć, czy to się uda" - powiedział.

Longina Putka, dziękując za przekazanie dokumentów, zauważyła, że "są one dla strony polskiej bardzo ważne, długo wyczekiwane". Zapewniła też, że "najszybciej, jak to możliwe, zostaną przekazane do Polski".

W ramach śledztwa w sprawie Smoleńska polska prokuratura skierowała do Rosji osiem wniosków o pomoc prawną. Strona rosyjska przekazała Polsce dotąd 28 tomów akt.

We wtorek rozmówca PAP w Prokuraturze Generalnej FR nie wykluczył, że w środę Polsce mogą zostać przekazane także kolejne akta śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach. W środę przedstawiciel Prokuratury Generalnej FR powiedział, że nastąpi to innym razem.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ksaj/ ro/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz