Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja przekaże do milona dolarów dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

0
Podziel się

Dotychczas fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau wsparły 24 kraje.

Rosja przekaże do milona dolarów dla Fundacji Auschwitz-Birkenau
(Jan GRACZYNSKI/East News)
bDKyTQwl

Kwotę do miliona dolarów przekaże Federacja Rosyjska na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w b. niemieckim obozie Auschwitz - poinformowała ambasada Rosji w Warszawie.

Ambasada w komunikacie podkreśliła, że wszechstronne poparcie międzynarodowe dla Fundacji jest _ wspólnym obowiązkiem moralnym, służy misji zachowania pamięci o ogromnej liczbie ofiar obozu nazistowskiego oraz innych przestępstw przeciwko ludzkości _.

_ Troska o bolesną spuściznę II wojny światowej pomaga zachowywaniu adekwatnej pamięci historycznej, w szczególności o misji wyzwoleńczej Armii Czerwonej i jej aliantów podczas walki z faszyzmem _ - głosi komunikat.

bDKyTQwn

Dotychczas fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau wsparły 24 kraje. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro, z czego około 47 mln jest już na kontach.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy: rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.

W 1947 roku w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.

bDKyTQwt

Czytaj więcej w Money.pl

bDKyTQwO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)