Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Publicysta: Putin nie spojrzał historii w oczy

0
Podziel się:

W tym, co mówił Władimir Putin, nie dostrzegłem woli spojrzenia historii w
oczy - tak Leonid Mleczin, znany rosyjski publicysta specjalizujący się w tematyce historycznej,
skomentował we wtorek w rozmowie z PAP wizytę premiera Rosji w Polsce.

W tym, co mówił Władimir Putin, nie dostrzegłem woli spojrzenia historii w oczy - tak Leonid Mleczin, znany rosyjski publicysta specjalizujący się w tematyce historycznej, skomentował we wtorek w rozmowie z PAP wizytę premiera Rosji w Polsce.

"Historii trzeba patrzeć w oczy, wtedy możliwe będą przełomy, w tym również w relacjach między Rosją i Polską" - podkreślił. "O tym, czy ta wizyta stanowi przełom, mogą powiedzieć tylko sami Polacy" - dodał.

"W sprawach bieżących w stosunkach między Rosją i Polską nie ma poważniejszych problemów. Te, które występują, są rozwiązywalne. Nierozwiązane pozostają wciąż problemy z historii. Tutaj nie dostrzegam z naszej strony woli, by spojrzeć historii w oczy" - oświadczył Mleczin.

Publicysta powiedział, że nie spodobał mu się list Putina do Polaków, wydrukowany w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej". "Publikacja ta wywarła na mnie przygnębiające wrażenie. Jest niezgodna z rzeczywistością historyczną, tak dobrze znaną i jasną" - zaznaczył.

"Jeśli chodzi o wydarzenia sierpnia-września 1939 roku, to wszystko jest jasne. Fakty są jednoznaczne. Różnice mogą być tylko w ich interpretacji" - ocenił.

Mleczin wyznał, że nie spodobało mu się zwłaszcza to, co premier Rosji napisał o Katyniu. "Określenie +ofiary Katynia+ nie wyjaśnia czytelnikowi, w jaki sposób ci ludzie zginęli. Pod pociąg wpadli? Spłonęli w pożarze domu?" - wskazał.

"Nie rozumiem, po co mamy trzymać się starego modelu historii. Potrzeby takiej nie ma. Nie służy to interesom narodowym Rosji. Wprost przeciwnie - sądzę, że właściwsze byłoby odepchnięcie tego od siebie, odgrodzenie się od tego. Właśnie to służyłoby interesom naszego państwa" - zaznaczył publicysta.

Jego zdaniem, "przyczyny takiego stanu rzeczy są głębokie". "Jedną z nich jest pamięć zbiorowa, która w Rosji ma określony charakter. Żaden przywódca nie ma ochoty iść pod prąd dominującemu poglądowi. Choć jest to zrozumiałe, to jednak można było inaczej" - powiedział Mleczin.

Publicysta ocenił również, że nie jest dziełem przypadku, iż w czasie, gdy premier Rosji gościł w Polsce, w Moskwie odbyła się prezentacja dokumentów Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji dotyczących polskiej polityki zagranicznej w latach 1935-45. "W Rosji takie imprezy nie odbywają się przypadkiem" - zauważył.

Mleczin to jeden z bardziej znanych rosyjskich dziennikarzy. Od 1997 roku jest związany z telewizją TV Centr (TVC). Wcześniej - w latach 1993-96 - był zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Izwiestija". Karierę dziennikarską zaczynał w tygodniku "Nowoje Wremia", w którym pracował blisko 15 lat (1979-93).

Jest m.in. autorem głośnego cyklu dokumentalnego "Bohaterowie i ofiary zimnej wojny", który TVC emitowała w pierwszej połowie tego roku. Jeden z odcinków był poświęcony wydarzeniom, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i innych krajach dawnego bloku wschodniego.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)