Notowania

rosja
15.06.2009 16:57

Rosja: Putin apeluje do rządu o powściągliwość w relacjach z Białorusią

Premier Rosji Władimir Putin wezwał w poniedziałek swoich zastępców i ministrów, by w relacjach z Białorusią wykazywali się opanowaniem i nie obrażali za ostre wypowiedzi ze strony białoruskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Rosji Władimir Putin wezwał w poniedziałek swoich zastępców i ministrów, by w relacjach z Białorusią wykazywali się opanowaniem i nie obrażali za ostre wypowiedzi ze strony białoruskiej.

"Bez względu na wszystko tworzymy z Białorusią jedną rodzinę. Może w niej dochodzić do kłótni i skandali, jednak życie toczy się swoim nurtem i trzeba pracować" - oświadczył Putin na posiedzeniu rządu.

Rosyjski premier odniósł się w ten sposób do trwającej od ponad tygodnia "wojny mlecznej" między Rosją a Białorusią i reakcji Mińska na rosyjski zakaz importu białoruskiego mleka oraz produktów mlecznych.

"Ostre reakcje są nie w porządku. To jednak wynik kryzysu, zmęczenia i stresu. My też powinniśmy starannie dobierać słowa, nawet jeśli uważamy, że mamy rację" - powiedział Putin.

"Musimy wiedzieć, co mówimy i gdzie mówimy; przejawiać opanowanie. A obrażanie się nie jest najlepszym wyjściem - tak w polityce, jak i w życiu osobistym" - dodał.

Szef rządu Rosji podzielił się też z kolegami wspomnieniami z dzieciństwa. "Wychowałem się na leningradzkiej ulicy. Na naszym podwórku w takich sytuacjach zwykło się mówić, że +kto się przezywa, tak samo się nazywa+" - powiedział.

"W polityce trzeba kierować się zupełnie innymi przesłankami - interesami narodów i państw" - podkreślił.

Rosja od 6 czerwca zakazała importu mleka i produktów mlecznych z Białorusi. Uzasadniła to nieprzestrzeganiem przez stronę białoruską rosyjskich przepisów regulujących handel tymi produktami.

Mińsk ocenił ten krok jako godzący w jego bezpieczeństwo ekonomiczne. Zagroził również wprowadzeniem kontroli granicznej i celnej na granicy między Białorusią i Rosją.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zbojkotował też szczyt poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), który w niedzielę odbył się w Moskwie, a podczas którego powołano do życia wspólne siły szybkiego reagowania (ros. KSOR).

MSZ Rosji uznało w poniedziałek za "nieracjonalne" i "szkodliwe" łączenie przez Mińsk problemów w stosunkach rosyjsko-białoruskich ze współpracą w ramach ODKB.

Jednocześnie rosyjski resort spraw zagranicznych opowiedział się za dalszym rozszerzeniem współpracy z Białorusią we wszystkich sferach.

"Uważamy Białoruś za niezawodnego partnera i sojusznika" - wyznało MSZ Rosji.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz