Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin odwiedzi Kadafiego i Berlusconiego

0
Podziel się:

Prezydent Władimir Putin udaje się w środę do
Libii, gdzie przez dwa dni z jej przywódcą, pułkownikiem Muammarem
Kadafim będzie m.in. finalizować kontrakty zbrojeniowe na sumę ok.
3 mld dolarów.

Prezydent Władimir Putin udaje się w środę do Libii, gdzie przez dwa dni z jej przywódcą, pułkownikiem Muammarem Kadafim będzie m.in. finalizować kontrakty zbrojeniowe na sumę ok. 3 mld dolarów.

W drodze powrotnej z Trypolisu do Moskwy - w czwartek i piątek - zatrzyma się na Sardynii. Będzie tam gościem swojego przyjaciela Silvio Berlusconiego.

Pobyt Putina w Libii to pierwsza w historii wizyta prezydenta Rosji w tym kraju. Dla Putina jest to też jedna z ostatnich podróży zagranicznych w charakterze szefa państwa.

Putin będzie zarazem pierwszym politykiem, który zobaczy się po wyborach we Włoszech z Berlusconim, wracającym do władzy po dwóch latach.

Według MSZ Rosji głównym tematem rozmów Putina z Kadafim będzie problem libijskiego długu wobec ZSRR, który Moskwa szacuje na 4 mld USD. Trypolis przez wiele lat nie uznawał tego zadłużenia. Teraz deklaruje gotowość zwrócenia 1,7 mld dolarów.

Rosyjskie media nie wykluczają, że Putin zgodzi się na umorzenie części długu w zamian za nowe zamówienia dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Zdaniem dziennika "Wiedomosti" strona libijska jest zainteresowana kupnem najnowocześniejszych rosyjskich myśliwców Su- 35 i rakiet krótkiego zasięgu Tor-M2E, a także części zamiennych i amunicji do broni dostarczonej Libii przez ZSRR.

Z kolei "Kommiersant" podaje, że Trypolis chce kupić w Moskwie samoloty bojowe Su-30MK2 i Mig-29CMT, systemy przeciwlotnicze S-300, rakiety Tor-M1 i okręty podwodne.

Jeśli kontrakty zostaną zawarte, Libia stanie się drugim pod względem wielkości - po Algierii - odbiorcą rosyjskiej broni w Afryce Północnej.

Innym tematem rozmów Putina w Trypolisie będzie współpraca w sferze energetycznej. W Libii aktywnie pracują już rosyjskiego koncerny gazowe i naftowe, w tym Gazprom, Łukoil i Tatnieft.

W 2007 roku Gazprom wygrał tam przetarg na zagospodarowanie złoża naftowego, którego zasoby szacuje się na 20 mln ton. Wcześniej przejął od niemieckiego BASF 49,9 proc. udziałów w dwóch koncesjach, w ramach których wydobywa się 5 mln ton ropy rocznie.

Rosyjskie firmy zainteresowane są też udziałem w dużych projektach infrastrukturalnych, w tym budową gazociągów i linii kolejowych.

Prezydent Rosji będzie także zabiegać o uwolnienie pracownika Łukoilu Aleksandra Cygankowa, który od grudnia 2007 roku siedzi w więzieniu w Trypolisie. Władze Libii podejrzewają go o nielegalne skupowanie informacji o zasobach ropy i gazu w tym kraju, jednak oficjalnych zarzutów mu nie przedstawiły.

W dobie ZSRR obroty handlowe między Moskwą i Trypolisem wynosiły ponad 1 mld dolarów rocznie. W 2007 roku zamknęły się kwotą 232 mln USD.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)