Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin podejmuje w Petersburgu unijnych przywódców

0
Podziel się:

Walka z kryzysem gospodarczym i finansowym, problemy bezpieczeństwa
międzynarodowego, w tym sytuacja w Syrii i program atomowy Iranu - to główne tematy dwudniowego
szczytu UE-Rosja, który w niedzielę wieczorem zbiera się w Strielnie koło Petersburga.

Walka z kryzysem gospodarczym i finansowym, problemy bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym sytuacja w Syrii i program atomowy Iranu - to główne tematy dwudniowego szczytu UE-Rosja, który w niedzielę wieczorem zbiera się w Strielnie koło Petersburga.

Spotkanie rozpocznie się od nieoficjalnych rozmów przy kolacji. Oficjalna część szczytu odbędzie się w poniedziałek. Jej program obejmuje m.in. rozmowy plenarne dwóch delegacji i wspólną konferencję prasową ich szefów.

Ze strony Federacji Rosyjskiej w szczycie wezmą udział prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Unię Europejską reprezentować będą przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton i unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Putin, dla którego będzie to pierwsze spotkanie z przywódcami Unii Europejskiej po powrocie na Kreml, podejmie gości w XVIII-wiecznym Pałacu Konstantynowskim nad Zatoką Fińską, wybudowanym z inicjatywy jednego z twórców potęgi Rosji, cara Piotra I. Jest to jedna z reprezentacyjnych rezydencji prezydenta Rosji.

Bezpośrednio przed szczytem - w miniony piątek - gospodarz Kremla odwiedził Berlin i Paryż, gdzie konferował z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i francuskim prezydentem Francois Hollande'em. Rosja niezmiennie uważa Niemcy i Francję za swoich najważniejszych partnerów w UE.

W Strielnie przywódcy UE i FR - jak zawsze podczas unijno-rosyjskich szczytów, a ten jest już 27. takim spotkaniem - omówią trzy bloki tematów: sprawy globalne, zagadnienia międzynarodowe i problemy relacji dwustronnych.

Sprawy globalne to głównie walka z światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, w tym sytuacja w strefie euro. Moskwa podkreśla, że 40 proc. jej rezerw walutowych ulokowanych jest w euro. Podczas poprzedniego szczytu UE-Rosja w grudniu 2011 roku w Brukseli strona rosyjska zaoferowała przeznaczenie na ratowanie strefy euro 10 mld dolarów, jednak tylko za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Wśród zagadnień międzynarodowych - jak zapowiedzieli przedstawiciele obu stron - dominować będzie sytuacja w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Syrii, a także program atomowy Iranu i sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

Natomiast sprawy dwustronne to tradycyjnie postępy w budowie czterech wspólnych przestrzeni (gospodarczej; wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; bezpieczeństwa międzynarodowego; nauki, edukacji i kultury), a także przebieg negocjacji w sprawie nowej umowy UE-Rosja, mającej zastąpić wygasłe porozumienie o partnerstwie i współpracy z 1994 roku, problemy związane z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), współdziałanie w rozwiązywaniu kryzysów, współpraca w sferze energetycznej, wspieranie przez UE modernizacji Rosji i perspektywa wzajemnego zniesienia wiz.

Dla Rosji najważniejszy jest wciąż ten ostatni temat. Moskwa od dawna nalega na liberalizację wizową z Unią Europejską. Wprowadzenie ruchu bezwizowego między Federacją Rosyjską a UE to sztandarowy projekt Putina. Prezydent Rosji chce, aby nastąpiło to jeszcze przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi w 2014 roku. Bruksela unika jednak podawania konkretnych dat zniesienia wiz. Unijni dyplomaci sugerują, że jest to raczej sprawa długofalowa.

Na szczycie w Brukseli przyjęto program działań, mających przygotować zniesienie wiz w krótkich podróżach. Obejmuje on przedsięwzięcia techniczne, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dokumentów (np. wprowadzania biometrycznych paszportów), zwalczanie nielegalnej imigracji, zarządzanie kontrolami, współpracę sądowniczą i walkę ze zorganizowaną przestępczością.

Strona unijna zaznacza, że dopiero po wypełnieniu tego programu zdecyduje ona, czy można przejść do nowego etapu, którego końcem będzie zniesienie wiz. Natomiast już teraz gotowa jest sfinalizować nowe porozumienie o ułatwieniach wizowych, które zwiększy liczbę kategorii obywateli korzystających z ułatwień wizowych.

W sprawach gospodarczych głównym punktem spornym jest trzeci pakiet energetyczny UE, który Moskwa kwestionuje jako dyskryminujący jej interesy. Rosja od początku sprzeciwia się jego wdrożeniu, gdyż pozbawia on Gazprom pełnej kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach Unii Europejskiej. Gazprom często jest inwestorem lub współinwestorem tych gazociągów i nie jest przychylny dostępowi do nich stron trzecich.

Zgodnie z przyjętym w 2009 roku unijnym pakietem, systemem przesyłowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy. Mają oni zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów.

Z postanowień pakietu częściowo wyłączony jest Nord Stream prowadzący przez Morze Bałtyckie bezpośrednio z Rosji do Niemiec, który został uznany za projekt o znaczeniu europejskim. Rosjanie chcieliby podobnego wyłączenia w przypadku planowanego gazociągu South Stream, który od końca 2015 roku ma zaopatrywać w gaz południową Europę. Rura ułożona po dnie Morza Czarnego z ominięciem Ukrainy, ma dojść do Włoch.

Duże znaczenie strona rosyjska przywiązuje też do Partnerstwa dla Modernizacji - zainicjowanego w 2009 roku projektu, który ma zacieśnić współpracę gospodarczą, kulturalną i naukową między Rosją i UE. Moskwa wiąże z nim nadzieje na transfer europejskich technologii dla potrzeb swojego przemysłu.

Oczekuje się, że strona unijna tradycyjnie poruszy też kwestie przestrzegania praw człowieka w Rosji.

W ocenie Kremla stosunki między Rosją a Unią Europejską rozwijają się dynamicznie i mają charakter partnerstwa strategicznego. UE jest największym partnerem handlowo-gospodarczym Rosji. Przypada na nią ponad 50 proc. obrotów handlowych FR. W 2011 roku wartość wymiany handlowej między Rosją i UE przekroczyła poziom przedkryzysowego 2008 roku i wyniósł 394 mld dolarów. FR dla Unii Europejskiej jest trzecim partnerem po USA i Chinach. Jej udział w obrotach handlowych UE wynosi około 9 proc.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przed wyjazdem do Petersburga oświadczył, że "Rosja jest nie tylko największym sąsiadem Unii Europejskiej, ale również strategicznym partnerem, z którym UE buduje trwałe i wzajemnie korzystne relacje". "W ostatnich latach osiągnęliśmy poważny postęp w głównych sferach naszej współpracy. Wybory nowego prezydenta i rozpoczęcie pracy przez nowy rząd w Rosji dają nam możliwość utrwalenia tego postępu i spojrzenia na strategiczną perspektywę" - dodał szef KE.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ akl/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)