Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin w Kaliningradzie

0
Podziel się:

Ust-Ługa)

Ust-Ługa)

10.9.Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w niedzielę, że rozwój infrastruktury transportowej obwodu kaliningradzkiego jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed Rosją.

Putin mówił o tym w Bałtijsku, gdzie uczestniczył w uroczystości inauguracji stałego towarowego połączenia promowego między obwodem kaliningradzkim a pozostałymi regionami Rosji.

W sobotę do Bałtijska (dawnej Pilawy), portu u wejścia do Zalewu Wiślanego, zawinął pierwszy prom towarowy z Ust-Ługi, nowego portu na północny zachód od Petersburga. W niedzielę wieczorem prom "Bałtijsk", przystosowany do przewozu wagonów kolejowych, samochodów ciężarowych i kontenerów, wyruszył w drogę powrotną do Ust-Ługi.

Na razie "Bałtijsk" będzie kursować raz w tygodniu. Ta wybudowana w 1984 roku w Niemczech jednostka może jednorazowo zabrać na pokład 92 wagony kolejowe. 950-kilometrową trasę Bałtijsk-Ust-Ługa będzie pokonywać w 36 godzin. Wkrótce linię tę mają obsługiwać dwa promy, a docelowo - sześć. Ma ona również zostać przedłużona do portów w Niemczech.

Z otwarciem tej linii promowej Kreml wiąże nadzieje na uniezależnienie Rosji od tranzytu towarowego, przede wszystkim wojskowego, przez terytorium Litwy.

Rosyjski prezydent oświadczył w niedzielę, że połączenie promowe Bałtijsk - Ust-Ługa "nie tylko rozwiązuje problem bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa transportowego, ale także stwarza nowe możliwości we współpracy z sąsiadami, partnerami - Litwą, Niemcami i Białorusią".

Putin zauważył, że strona rosyjska chce przedłużyć tę linię promową do niemieckiego Sassnitz, na wyspie Rugia, gdzie znajduje się terminal promowy, zapewniający połączenia z krajami skandynawskimi. "Chcemy przedłużyć tę linię do Niemiec i razem z niemieckimi kolejami państwowymi (Deutsche Bahn) stworzyć odpowiednią infrastrukturę" - powiedział prezydent.

Towarzyszący mu w podróży do obwodu kaliningradzkiego prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin poinformował, że "plany sięgają dalej, niż Europa". Z (prezesem Deutsche Bahn) Hartmutem Medornem omawiamy projekt utworzenia wspólnej firmy logistycznej z myślą o ładunkach z Chin i Korei Południowej".

Medorn ze swej strony wyraził przekonanie, że na rynku będzie zapotrzebowanie na przewozy promowe z Rosji do Niemiec przez Bałtijsk. "Promami można przewozić wyroby przemysłu maszynowego, części zamienne i produkcję celulozowo-papierniczą" - powiedział prezes Deutsche Bahn.

Przed wizytą w Bałtijsku prezydent Putin zwiedził w Kaliningradzie sobór Chrystusa Zbawiciela, największą świątynię prawosławną w tej rosyjskiej enklawie nad Bałtykiem, wyświęconą rano przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Aleksego II.

Budowa soboru trwała 10 lat. Jest on małą kopią soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Świątynia ma 73 metry wysokości i jest najwyższym obiektem w Kaliningradzie. Sobór został wybudowany ze środków rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, a także z dotacji budżetu federalnego i regionalnego.

Prezydent oświadczył, że jest przekonany, iż ta "wielka budowla przekształci się w centrum duchowe i będzie sprzyjać rozwojowi przyjaźni oraz wzajemnego zrozumienia w całym bałtyckim regionie Europy".

Putin darzy Kaliningrad dużym sentymentem. Stamtąd pochodzi jego małżonka Ludmiła.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)