Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Rabin: sztuczne mięso można uznać za produkt koszerny

0
Podziel się:

TASS) - Mięso z probówki, uzyskane z komórek macierzystych, może być uznane
za produkt koszerny przy zachowaniu określonych rytuałów - powiedział agencji ITAR-TASS
przewodniczący Kongresu Organizacji Żydowskich w Rosji, rabin Zinowij Kogan.

TASS) - Mięso z probówki, uzyskane z komórek macierzystych, może być uznane za produkt koszerny przy zachowaniu określonych rytuałów - powiedział agencji ITAR-TASS przewodniczący Kongresu Organizacji Żydowskich w Rosji, rabin Zinowij Kogan.

"Sztuczne mięso wyhodowano w probówce, nie zostało uzyskane od konkretnego zwierzęcia, toteż trudno nawet mówić, że to mięso" - oświadczył we wtorek rabin. Przypomniał, że według halachy (żydowskiego prawa rabinicznego) można spożywać jedynie mięso zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu.

Wyjaśnił, że jeśli zsyntetyzowanego przez uczonych produktu nie uzna się za mięso, to będą go mogli spożywać wyznawcy judaizmu.

Wiadomość z początku sierpnia o pierwszym w historii burgerze wyhodowanym z komórek macierzystych krowy przez uczonych w laboratorium wywołała zamieszanie wśród religijnych żydów. Chasydzki ruch Chabad uważa np. że aby sztuczne mięso uznać za koszerne, uczeni musieliby wyhodować w probówce całe zwierzę, a potem je "przepisowo" zabić. Jeśli jednak produkt z probówki nie zostałby uznany za mięsny, wówczas ortodoksyjni wyznawcy judaizmu mogliby popróbować cheeseburgera, czyli kotleta z serem, czego teraz nie mogą zrobić, gdyż koszerność nie zezwala na łączenie produktów mięsnych i mlecznych. (PAP)

mmp/ ap/

14374322 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)