Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Remontowany Tu-154M przekazany Polsce

0
Podziel się

TASS) - W Samarze przekazano w poniedziałek polskiej stronie rządowy
samolot Tu-154M, który w miejscowych zakładach Awiakor przeszedł remont kapitalny. Jest to
bliźniacza maszyna samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

bEhwCyJN

TASS) - W Samarze przekazano w poniedziałek polskiej stronie rządowy samolot Tu-154M, który w miejscowych zakładach Awiakor przeszedł remont kapitalny. Jest to bliźniacza maszyna samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

"Tym sposobem zakończyliśmy realizację zamówienia polskiego ministerstwa obrony na remont i modernizację dwóch samolotów. W ramach kontraktu przeprowadzono kapitalny remont kadłuba, wszystkich systemów i oprzyrządowania, silników, dokonano pełnej modernizacji i odnowiono wnętrze samolotu. Przeprowadzono cały kompleks prób naziemnych i lotnych, w tym z załogą zleceniodawcy ministerstwa obrony Polski" - powiedział dyrektor zakładów Awiakor Aleksiej Gusiew.

Dodał, że "na tym nasze kontakty się nie kończą i będą związane z zawartym w kontrakcie serwisowaniem maszyny w celu utrzymania jej zdolności lotniczej".

bEhwCyJP

Wyremontowany tupolew odleci z lotniska fabryki z rosyjską załogą na samarskie międzynarodowe lotnisko Kurumocz, skąd we wtorek, już z polską załogą, wyruszy do Warszawy.

Kolejny remont maszyny odbędzie się za sześć lat.

Ten polski rządowy TU-154M przyleciał do Samary na planowany remont w styczniu bieżącego roku. Przed nim, od czerwca do grudnia 2009 roku, taki sam remont kapitalny przeszedł w zakładach w Samarze jego "bliźniak". Po remoncie określono czas jego pracy na 25,5 roku, a za sześć lat miał być przeprowadzony kolejny jego remont.

Maszynę wysłano do Warszawy 23 grudnia 2009 roku, a 10 kwietnia bieżącego roku rozbiła się ona pod Smoleńskiem. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński.(PAP)

bEhwCyJV

jo/ ap/ jbr/

7023823

bEhwCyKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)