Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: RF upoważnia prezydenta do wysyłania żołnierzy za granicę

0
Podziel się

TASS) - Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, upoważniła w
środę prezydenta do podejmowania decyzji o wysyłaniu żołnierzy za granicę.

bEhccsQB

TASS) - Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, upoważniła w środę prezydenta do podejmowania decyzji o wysyłaniu żołnierzy za granicę.

Dmitrij Miedwiediew zwrócił się wcześniej do Rady Federacji o taką prerogatywę "w celu obrony interesów Rosyjskiej Federacji i jej obywateli, utrzymania pokoju światowego i bezpieczeństwa".

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy "O obronie" szef państwa ma prawo wysyłać rosyjskie wojsko poza terytorium kraju dla odparcia zbrojnego ataku na jednostki sił zbrojnych Federacji, inne wojska lub organy rozlokowane za granicą, a także dla odparcia lub zapobieżenia zbrojnej napaści na inny kraj, który ten zwraca się z taką prośbą do Rosji oraz w celach walki z piractwem i zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi.

bEhccsQD

Przyjęty w środę dokument - jak objaśnił przewodniczący Rady Federacji Siergiej Mironow - oznacza faktycznie przekazanie prezydentowi uniwersalnego mandatu na podjęcie decyzji o operacyjnym wykorzystaniu sił zbrojnych.

Według przedstawiciela prezydenta w Radzie Federacji Aleksandra Kotenkowa "chodzi o szybkie reagowanie prezydenta na sytuację".

Z kolei przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. obrony i bezpieczeństwa Wiktor Ozierow przypomniał, że "sytuacja w sierpniu ubiegłego roku w Osetii Południowej pokazała, że prawo operacyjnego reagowania powinna głowie państwa przysługiwać".

"Prezydent będzie podejmował decyzję (o wysłaniu wojsk) w wyjątkowych przypadkach" - dodał. (PAP)

bEhccsQJ

jo/ ro/

5324471

bEhccsRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)