Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Riabkow: S-300 dla Syrii czynnikiem stabilizującym

0
Podziel się:

TASS,AFP) - Planowane dostawy do Syrii rosyjskich przeciwlotniczych
systemów rakietowych S-300 to czynnik stabilizujący, mający zapobiec scenariuszowi interwencji z
zewnątrz w tym konflikcie - oświadczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej
Riabkow.

TASS,AFP) - Planowane dostawy do Syrii rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300 to czynnik stabilizujący, mający zapobiec scenariuszowi interwencji z zewnątrz w tym konflikcie - oświadczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Uważamy tę dostawę za czynnik stabilizujący i sądzimy, że podobne poczynania w poważnym stopniu hamują niektóre "gorące głowy", które chciałyby rozważyć scenariusz nadania konfliktowi charakteru międzynarodowego z udziałem sił z zewnątrz - powiedział Riabkow na konferencji prasowej w agencji ITAR-TASS.

Podkreślił, że dla strony rosyjskiej najważniejszą sprawą jest zapewnienie warunków dla rozpoczęcia procesu politycznego w Syrii, którego początkiem ma być planowana konferencja.

Co się tyczy pytania, na jakim etapie znajdują się dostawy (systemów S-300), mogę jedynie powiedzieć, że z nich nie rezygnujemy - powiedział dyplomata. Dodał, że mimo sygnałów zaniepokojenia z różnych stolic, nie ma podstaw, by Rosja rewidowała swoje stanowisko w sprawie tych dostaw. Zaznaczył, że dostawy systemów S-300 do Syrii są zatwierdzone w kontraktach sprzed kilku lat.

Mosze Jaalon, minister obrony Izraela, jednego z krajów zaniepokojonych planami dostaw S-300 do Syrii, oświadczył we wtorek, że ten przeznaczony dla Syrii zaawansowany przeciwlotniczy system rakietowy jeszcze nie opuścił Rosji, a jeśli tak się stanie, Izrael będzie wiedział co robić.

"Dostaw jeszcze nie było, mam nadzieję, że do nich nie dojdzie. Jeśli jednak, niestety, (S-300) dotrą do Syrii, będziemy wiedzieć co robić - powiedział minister Jaalon. Nie ujawnił źródeł swej wiedzy na temat S-300.

Izrael obawia się wzmocnienia syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Na początku maja lotnictwo izraelskie dokonało dwóch ataków na cele wojskowe w ogarniętej wojną domową Syrii. Władze państwa żydowskiego oficjalnie nie skomentowały tych nalotów. Źródła w zachodnich służbach wywiadowczych przekazały jednak, że celem izraelskich samolotów była partia rakiet Fateh 110 transportowana z Iranu do Libanu dla szyickiego ugrupowania Hezbollah.(PAP)

mmp/ ro/

13889779 13889458 13889624 13890059 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)