Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Rozmowy ministra obrony USA w Moskwie

0
Podziel się

Sytuacja w Afryce Północnej i Afganistanie, budowa europejskiego systemu
obrony przeciwrakietowej oraz problemy współpracy między resortami obrony Rosji i USA były we
wtorek głównymi tematami rozmów ich szefów, Anatolija Sierdiukowa i Roberta Gatesa w Moskwie.

bEiJVMQB

Sytuacja w Afryce Północnej i Afganistanie, budowa europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej oraz problemy współpracy między resortami obrony Rosji i USA były we wtorek głównymi tematami rozmów ich szefów, Anatolija Sierdiukowa i Roberta Gatesa w Moskwie.

Ministrowie obrony dwóch krajów rozmawiali też o realizacji rosyjsko-amerykańskiego traktatu o redukcji strategicznych broni ofensywnych i o podjęciu romów na temat taktycznej broni jądrowej.

Gates przyleciał do Rosji poprzedniego dnia. To jego czwarta wizyta w tym kraju. Jednocześnie jest to jego ostatnia podróż do Rosji w charakterze sekretarza obrony. Zapowiedział on już bowiem, że przed końcem 2011 roku ustąpi ze stanowiska.

bEiJVMQD

W drugiej połowie dnia Gates zostanie przyjęty przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Według "Niezawisimej Gaziety", gospodarz Kremla zażąda od ministra obrony USA wyjaśnień, jakie są cele koalicji międzynarodowej w Libii. Z kolei Gates - prognozuje moskiewski dziennik - potwierdzi, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO nie odstąpią od planów budowy swojej tarczy antyrakietowej w Europie.

W poniedziałek szef amerykańskiego resortu obrony gościł w Petersburgu, gdzie m.in. spotkał się ze słuchaczami Akademii Marynarki Wojennej im. admirała Nikołaja Kuźniecowa.

Gates opowiedział się tam za zorganizowaniem wymiany między uczelniami wojskowymi dwóch krajów. Oznajmił też, że Rosja powinna się zastanowić, w jakiej formie jej siły zbrojne mogłyby uczestniczyć w międzynarodowych koalicjach.

bEiJVMQJ

Minister obrony USA podkreślił, że XXI wiek dyktuje warunki współdziałania w walce z takimi zagrożeniami, jak terroryzm i rozprzestrzenianie broni masowego rażenia. Gates wyraził również przekonanie, że Waszyngton i Moskwa zdołają osiągnąć wzajemne zrozumienie w sprawie obrony przeciwrakietowej.

W rozmowie z dziennikarzami w drodze do Petersburga amerykański minister wysoko ocenił poziom współpracy między USA i Rosją, w tym w rozwiązywaniu takich ostrych problemów międzynarodowych, jak program atomowy Iranu, sytuacja wokół Korei Północnej i walka z talibami w Afganistanie.

Zwrócił też uwagę, że Rosja nie zawetowała rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która pozwoliła na użycie siły w obronie ludności cywilnej w Libii.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEiJVMQK

mal/ ro/

bEiJVMRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)