Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Sąd na Czukotce uchylił nakaz deportacji podróżników z W.Brytanii i USA

0
Podziel się:

Sąd okręgowy w Anadyrze na Półwyspie Czukockim,
na północno-wschodnim krańcu azjatyckiej części Rosji, uchylił w
piątek nakaz deportacji orzeczony przez sąd pierwszej instancji
wobec brytyjskiego podróżnika Karla Bushby'ego i amerykańskiego
naukowca Dimitri Kieffera.

Sąd okręgowy w Anadyrze na Półwyspie Czukockim, na północno-wschodnim krańcu azjatyckiej części Rosji, uchylił w piątek nakaz deportacji orzeczony przez sąd pierwszej instancji wobec brytyjskiego podróżnika Karla Bushby'ego i amerykańskiego naukowca Dimitri Kieffera.

Oznacza to, że będą oni mogli kontynuować swoją niecodzienną wyprawę.

Bushby, były spadochroniarz odbywający pieszą podróż dookoła świata, i Kieffer, badacz Arktyki towarzyszący mu w tej części wyprawy, zostali zatrzymani 1 kwietnia w pobliżu osady Uelen, na Czukotce, dokąd po skutej lodem Cieśninie Beringa przeszli z Alaski (USA).

Sąd w osadzie Ławrientija 14 kwietnia uznał ich za winnych nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Federacji Rosyjskiej i ukarał grzywnami w wysokości 2 tys. rubli (72,50 USD). Nakazał im też opuszczenie terytorium Rosji.

Początkowo ciążyły na nich poważniejsze zarzuty, gdyż rosyjska straż graniczna znalazła przy nich pistolet, system nawigacji satelitarnej GPS, szczegółową mapę topograficzną regionu i kamerę wideo, czyli - teoretycznie - klasyczne akcesoria szpiegowskie. Ostatecznie stanęło na "naruszeniu granicy państwowej Federacji Rosyjskiej".

Podróżnicy tłumaczyli się, że pomylili trasę w czasie silnej burzy śnieżnej i zamiast do strażnicy Prowidienije, gdzie miano im podstemplować paszporty, dotarli do osady Uelen.

Bushby i Kieffer odwołali się od wyroku sądu pierwszej instancji. Sąd apelacyjny dał wiarę ich wyjaśnieniom i złagodził kary - utrzymał w mocy grzywny, ale uchylił nakaz deportacji.

Bushby rozpoczął wędrówkę dookoła Ziemi - bez korzystania z naziemnych i powietrznych środków transportu - w roku 1998 w Chile. Do Wielkiej Brytanii zamierza wrócić m.in. przez Rosję, Mongolię, Kazachstan i Ukrainę w roku 2009.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)