Notowania

rosja
06.10.2010 21:07

Rosja: Sąd uznał za nielegalny zakaz parady gejów w Petersburgu

Sąd w Petersburgu uznał w środę za nielegalny czerwcowy zakaz przeprowadzenia w tym mieście parady homoseksualistów, który przed planowanym wówczas przez środowiska gejowskie marszem wydały lokalne władze.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd w Petersburgu uznał w środę za nielegalny czerwcowy zakaz przeprowadzenia w tym mieście parady homoseksualistów, który przed planowanym wówczas przez środowiska gejowskie marszem wydały lokalne władze. *

Informując o werdykcie sądu, aktywista ruchu obrony praw homoseksualistów Nikołaj Aleksiejew powiedział agencji AFP, że po raz pierwszy w historii Rosji sąd wydał takie orzeczenie.

Władze miejskie Sankt-Petersburga i Moskwy regularnie zabraniały wszelkich przemarszów środowiskom homoseksualnym. Gdy mimo zakazu dochodziło do zgromadzeń, ingerowała milicja. Tak stało się w czerwcu w Petersburgu, gdy grupa gejów zebrała się na dziedzińcu Ermitażu. Wiele razy działo się tak w Moskwie.

Pierwsza legalna pikieta homoseksualistów odbyła się 1 października w Moskwie, w kilka dni po odwołaniu ze stanowiska mera Jurija Łużkowa, który przez całe lata odmawiał zgody na paradę gejów, nazywając ją "dziełem szatana".(PAP)

mmp/ mc/

7368218 arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz