Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Sąd w Kirowie przystąpił do rozpatrywania apelacji Nawalnego

0
Podziel się:

Sąd obwodowy w Kirowie w środę przystąpił do rozpatrywania apelacji
opozycjonisty Aleksieja Nawalnego od wyroku sądu rejonowego w tym mieście, który w lipcu skazał go
na 5 lat łagru i grzywnę w wysokości 500 tys. rubli (około 15,5 tys. dolarów).

bEDuTuGd

Sąd obwodowy w Kirowie w środę przystąpił do rozpatrywania apelacji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego od wyroku sądu rejonowego w tym mieście, który w lipcu skazał go na 5 lat łagru i grzywnę w wysokości 500 tys. rubli (około 15,5 tys. dolarów).

Karę taką sąd pierwszej instancji wymierzył Nawalnemu, jednemu z liderów antykremlowskiej opozycji, uznając go za winnego spowodowania strat materialnych w państwowej spółce Kirowles. Polityk jakoby dopuścił się tego w 2009 roku, będąc doradcą wywodzącego się z demokratycznej opozycji gubernatora obwodu kirowskiego Nikity Biełycha.

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Nawalny nakłonił dyrekcję przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego Kirowles do podpisania niekorzystnego kontraktu, czym spowodował straty materialne w tej kontrolowanej przez państwo spółce na kwotę 16 mln rubli (około 518 tys. dolarów).

bEDuTuGf

Opozycjonista nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Oskarżenia pod swoim adresem określa jako sfabrykowane, a sam proces jako polityczny. Zdaniem Nawalnego organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości wykonują zlecenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wraz z Nawalnym na ławie oskarżonych zasiada jego dawny kolega z demokratycznej partii Jabłoko Piotr Oficerow, dyrektor spółki Wiatskaja Lesnaja Kompania. Sąd pierwszej instancji skazał go na 4 lata kolonii karnej i grzywnę w wysokości 500 tys. rubli.

Współoskarżonymi w tej sprawie byli też: inny były doradca kirowskiego gubernatora Andriej Wotinow oraz dyrektor generalny Kirowlesu Wiaczesław Opalew. Obaj zostali już w 2012 roku skazani. Wotinowowi sąd wymierzył karę 3 lat pozbawienia wolności za wręczenie Opalewowi łapówki w wysokości 2 mln rubli (około 65 tys. USD). Natomiast Opalew został skazany na 4 lata kolonii karnej z zawieszeniem wykonania kary na 3 lata. W śledztwie przyznał się do winy i obciążył Nawalnego.

W lipcu natychmiast po ogłoszeniu wyroku Nawalny i Oficerow zostali zakuci w kajdanki i aresztowani, jednak następnego dnia uwolniono ich, zabraniając jedynie opuszczania miejsca zamieszkania.

bEDuTuGl

Po skazaniu Nawalnego i Oficerowa w kilku miastach Rosji doszło do protestów. W Moskwie na Placu Maneżowym demonstrowało wtedy około 10 tys. osób.

W sierpniu Putin wyraził zdziwienie z powodu surowości wyroku, jaki sąd w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, wymierzył Nawalnemu. "Wydało mi się dziwne - nie ukrywam tego - że jeden z oskarżonych w tej sprawie otrzymał 4,5 roku w zawieszeniu, a innemu wlepiono pięć do odsiedzenia" - oświadczył prezydent FR. Putin przyznał zarazem, że to sąd sam powinien wyjaśnić, "co i jak" się wydarzyło.

Poważne zaniepokojenie wyrokiem kirowskiego sądu wyraziły Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oznajmiła, że rodzi on "poważne pytania" o stan prawa w Rosji. Ashton wyraziła nadzieję, że wyroki skazujące Nawalnego i Oficerowa "zostaną zrewidowane w czasie procedury apelacyjnej".

W przededniu posiedzenia sądu apelacyjnego Nawalny wyznał, że nie wierzy w uniewinnienie.

bEDuTuGm

37-letni Aleksiej Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców zeszłorocznych protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Stoi na czele wyłonionej w internetowym głosowaniu Rady Koordynacyjnej Opozycji, która wypracowuje strategię dla przeciwników Putina.

W ubiegłym miesiącu Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu włodarzowi stolicy Rosji Siergiejowi Sobianinowi.

Prawomocny wyrok skazujący uniemożliwi mu start w jakichkolwiek wyborach przez co najmniej kilkanaście lat. Zatarcie skazania za czyny, które Komitet Śledczy zarzuca Nawalnemu, następuje po 10 latach od odbycia kary.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEDuTuGn

mal/ mmp/ kar/

bEDuTuGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)