Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja skazana w Strasburgu za śmierć lub zaginięcie 13 Czeczenów

0
Podziel się

Europejski Trybunał Praw Człowieka w
Strasburgu skazał w czwartek Rosję w związku z przypadkami porwań
przez rosyjskich żołnierzy w sumie 13 Czeczenów, którzy albo nie
żyją, albo zaginęli bez wieści.

bEjczCvF

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał w czwartek Rosję w związku z przypadkami porwań przez rosyjskich żołnierzy w sumie 13 Czeczenów, którzy albo nie żyją, albo zaginęli bez wieści.

W pierwszej sprawie trybunał nakazał władzom rosyjskim wypłacenie 35 tys. euro odszkodowania matce urodzonego w 1976 roku mężczyzny, który został uprowadzony przez grupę uzbrojonych mężczyzn w mundurach w listopadzie 2001 roku. Mężczyzna ten nigdy się nie odnalazł.

Druga sprawa dotyczyła ośmiu osób uprowadzonych 27 marca 2004 roku przez uzbrojonych zamaskowanych mężczyzn. Ciała porwanych odkryto w kwietniu 2004 roku w pobliżu wioski Serzen-Jurt. Ich rodzicom i bliskim przyznano od 4,2 tys. euro do 35 tys. euro odszkodowania.

bEjczCvH

Trybunał nakazał ponadto wypłatę kolejnych 35 tys. euro odszkodowania za porwanie i śmierć urodzonego w 1980 roku mężczyzny. Został on uprowadzony w listopadzie 2003 roku, a jego ciało, noszące ślady gwałtownej śmierci, znaleziono w marcu 2004 roku. Porywacze dotkliwie pobili też ojca porwanego mężczyzny, a wcześniej podpalili jego dom rodzinny.

Od 500 euro do 34 tys. euro otrzymają bliscy dwóch mężczyzn zatrzymanych na posterunku drogowym przez grupę uzbrojonych mężczyzn w wojskowych mundurach, którzy przewieźli ich do bazy wojskowej. Następnego dnia porwani zostali związani i wywiezieni wojskową ciężarówką. Ślad po nich zaginął.

Ostatnia sprawa dotyczyła porwania urodzonego w 1974 roku mężczyzny w lutym 2003 roku. Jego zwłoki odnaleziono kilka dni później w pobliżu miejscowości Gojty. Ojciec mężczyzny ma otrzymać 35 tys. euro odszkodowania - orzekł trybunał w Strasburgu. (PAP)

ksaj/ ro/

bEjczCvN

5382

bEjczCwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)