Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Szczyty ODKB i WNP w Moskwie

0
Podziel się

Bazy wojskowe krajów trzecich na terytorium państw Organizacji Układu o
Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) mogą być rozmieszczane tylko za zgodą wszystkich stron tego
paktu - zdecydowali we wtorek przywódcy krajów ODKB podczas szczytu w Moskwie.

bDzQHUGJ

Bazy wojskowe krajów trzecich na terytorium państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) mogą być rozmieszczane tylko za zgodą wszystkich stron tego paktu - zdecydowali we wtorek przywódcy krajów ODKB podczas szczytu w Moskwie.

Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym tworzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew określił tę decyzję jako "ważną dla konsolidacji wewnętrznej ODKB".

bDzQHUGL

Obecnie na terytorium Kirgistanu funkcjonuje baza sił powietrznych USA. Została ona założona w 2001 roku na lotnisku Manas koło Biszkeku w celu logistycznego wsparcia operacji w Afganistanie. Rosja od dłuższego czasu usiłuje wymusić na Kirgistanie zamknięcie bazy. Nowy prezydent tego kraju Ałmazbek Atambajew niejednokrotnie deklarował, że będzie dążyć do jej usunięcia. Przyszłość bazy ma się rozstrzygnąć po 2014 roku.

We wtorek w Moskwie odbył się też nieformalny szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw, poświęcony 20-leciu tej organizacji regionalnej. W stolicy Rosji zebrali się liderzy 10 poradzieckich krajów. Nie przyjechał tylko prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchamedow.

Jednym z tematów szczytu była ratyfikacja porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu w ramach Wspólnoty, wynegocjowanego w czasie spotkania szefów rządów WNP w październiku w Petersburgu.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował synchroniczną ratyfikację tej umowy. "Przyłączyliśmy się do całego szeregu dokumentów i kontynuujemy prace z kolegami. Na decyzję o utworzeniu strefy wolnego handlu czekaliśmy wiele lat. Dzisiaj widzimy, że instrumenty powstają. Ukraina jest gotowa omówić kwestię synchronicznej ratyfikacji porozumienia" - zacytowała Janukowycza agencja ITAR-TASS.

bDzQHUGR

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

bDzQHUHm
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)