Notowania

rosja
29.11.2009 12:19

Rosja: Szef MSW:w ataku na pociąg uczestniczyło kilka osób

# rozpoznano 21 zabitych; wśród rannych 6 cudzoziemców; w szpitalach 85 osób #

Podziel się
Dodaj komentarz

# rozpoznano 21 zabitych; wśród rannych 6 cudzoziemców; w szpitalach 85 osób #

29.11. Moskwa (PAP) - W piątkowym ataku terrorystycznym na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg uczestniczyło kilka osób, w tym mężczyzna w wieku około 40 lat - poinformował minister spraw wewnętrznych Rosji Raszid Nurgalijew, cytowany w niedzielę przez radio Echo Moskwy.

W wyniku ataku co najmniej 25 osób zginęło, 96 zostało rannych, a los 26 osób jest nieznany. W pociągu było 661 pasażerów i 21 osób obsługi.

Minister przekazał, że na miejscu zdarzenia zabezpieczono wiele śladów. "Mamy bardzo wiele przedmiotów, mogących wskazać kierunek, który pozwoli nam wyjaśnić tę zbrodnię" - oznajmił Nurgalijew.

Szef MSW ujawnił, że prowadzący śledztwo dysponują materiałami, z których wynika, iż związek z tym zamachem może mieć kilka osób. "Jedną z nich może być mężczyzna w wieku około 40 lat, rudowłosy, o krępej budowie ciała" - podał Nurgalijew, zaznaczając, iż informacja ta wymaga sprawdzenia.

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie neonazistowska organizacja Autonomiczna Grupa Bojowa Combat 18.

Z kolei minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu poinformował, że w ataku na pociąg śmierć poniosło co najmniej 25 osób. Przekazał też, że los 26 osób jest nieznany. "Nie ma ich ani wśród zabitych, ani wśród rannych w szpitalach" - wyjaśnił.

W sobotę podawano, że w zamachu zginęło 26 osób, a los 18 jest nieznany.

W niedzielę rano w jednym ze szpitali w Twerze rozpoczęła się identyfikacja ciał ofiar zamachu. Rozpoznano już 21 zabitych. Minister zdrowia i rozwoju społecznego Tatiana Golikowa wyraziła nadzieję, że do końca dnia zidentyfikowane zostaną również pozostałe ofiary. Pozwoli to - zauważyła - na opublikowanie listy osób, których los jest nieznany.

Prowadzący śledztwo mówią, że liczba zabitych będzie większa, gdyż oprócz zwłok 25 osób na miejscu zdarzenia zebrano wiele fragmentów ludzkich ciał.

Golikowa podała, że wśród rannych w ataku jest sześcu cudzoziemców - dwóch z Ukrainy oraz po jednym z Włoch, Belgii, Białorusi i Azerbejdżanu. Stan jednego z nich - Włocha - szefowa resortu zdrowia i rozwoju społecznego określiła jako ciężki. Mężczyzna przebywa w jednej z klinik w Petersburgu.

Minister poinformowała, że w szpitalach pozostaje 85 osób.

Również w niedzielę rano - o godz. 7.00 czasu moskiewskiego (5.00 czasu polskiego) przywrócono ruch pociągów na tym odcinku magistrali Moskwa-Petersburg, na którym wykoleił się "Newskij Ekspress", uszkadzając 1200 metrów torów.

Katastrofa wydarzyła się w piątek o godz. 21.34 czasu moskiewskiego (19.34 czasu polskiego) w obwodzie twerskim, w pobliżu miasta Bołogoje, na 285. kilometrze trasy. Wykoleiły się i przewróciły na boki trzy ostatnie wagony.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mw/ bno/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz