Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Sztuka polska z przełomu XIX i XX wieku w Muzeum Puszkina w Moskwie

0
Podziel się:

W obecności ministrów kultury Polski i Rosji,
Bogdana Zdrojewskiego i Aleksandra Awdiejewa, w Państwowym Muzeum
Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie w poniedziałek
otwarta została wystawa "Symbol i forma. Malarstwo polskie 1880-
1939".

W obecności ministrów kultury Polski i Rosji, Bogdana Zdrojewskiego i Aleksandra Awdiejewa, w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie w poniedziałek otwarta została wystawa "Symbol i forma. Malarstwo polskie 1880- 1939".

Na ekspozycję - zorganizowaną przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem - złożyło się ponad 100 obrazów i grafik. Pochodzą one z 14 placówek muzealnych w Polsce i zbiorów prywatnych.

Wystawa, ukazująca różne aspekty sztuki polskiej dwóch pokoleń artystów, ze szczególnym uwzględnieniem symbolizmu na przełomie XIX i XX wieku, będzie czynna do 16 sierpnia.

Rosyjscy miłośnicy sztuki mogą podziwiać dzieła m.in. Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza, Tadeusza Makowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa, Władysława Podkowińskiego i Władysława Ślewińskiego.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Hieronim Grala zauważył w rozmowie z PAP, że "sztuka polska jest prezentowana w muzeum stojącym w jednym szeregu z Luwrem, Metropolitan i Prado". "Jest to wielka wystawa w wielkim muzeum" - podkreślił.

Grala zwrócił też uwagę, że poprzednia tej rangi prezentacja sztuki polskiej w Moskwie miała miejsce w latach 30. ubiegłego wieku w Galerii Tretiakowskiej.

"Taką wystawę trudno byłoby zorganizować nawet w Polsce. Pokazuje ona wszystko, co najlepsze w polskim malarstwie od 1880 roku aż do wybuchu II wojny światowej" - powiedział szef Instytutu Polskiego w Moskwie.

Polska ekspozycja w Muzeum Puszkina została już zauważona przez moskiewskich krytyków.

"Wystawa dowodzi, że polska sztuka miała swój narodowy nerw. Na pewno podziała to na nerwy tym, którzy zapominają o zbrodni katyńskiej i świętują 4 listopada jako dzień wyzwolenia Trzeciego Rzymu spod polskiej okupacji. Sensem i treścią polskiej sztuki w okresie, który obejmuje ekspozycja, była walka o narodowe zjednoczenie i niepodległość" - napisała Anna Tołstowa w dzienniku "Kommiersant".

Wystawa jest ostatnim akordem Sezonu Kultury Polskiej w Rosji, który trwa od 3 kwietnia 2008 roku. Jest on kontynuacją Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce, który odbył się w 2007 roku.

W ramach Sezonu Kultury Polskiej w Rosji odbyło się około 400 imprez, w tym kilkadziesiąt koncertów, pięć dużych przeglądów filmowych, osiem wystaw, liczne prezentacje teatralne i konferencje edukacyjne.

Artyści z Polski prezentowali się na najsłynniejszych scenach Rosji, w tym w Teatrze Bolszoj w Moskwie i Teatrze Maryjskim w Petersburgu.

Poza Moskwą i Petersburgiem imprezy odbywały się też w Kaliningradzie, Murmańsku, Irkucku, Rostowie nad Donem, Krasnojarsku, Pskowie, Omsku i innych mniejszych miastach. Właśnie to różniło obecny Sezon od wcześniejszych prezentacji polskiej kultury w Rosji.

"Sezonu Kultury Polskiej w Rosji zademonstrował, jak wiele Polska ma do zaoferowania nawet mocarstwom kulturalnym. To była prawdziwa inwazja. Inwazja, którą w Rosji dostrzeżono" - podsumował Grala.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)