Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: TNK-BP interesuje się wejściem do rafinerii w Możejkach

0
Podziel się:

TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, prowadzi
rozmowy na temat nabycia udziałów w rafinerii w Możejkach (d. Mazeikiu Nafta) na Litwie z jej
obecnym właścicielem, polskim PKN Orlen - informuje w sobotę dziennik "Wiedomosti".

TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, prowadzi rozmowy na temat nabycia udziałów w rafinerii w Możejkach (d. Mazeikiu Nafta) na Litwie z jej obecnym właścicielem, polskim PKN Orlen - informuje w sobotę dziennik "Wiedomosti".

Rosyjska gazeta powołuje się na dyrektora generalnego TNK-BP Germana Chana.

"Jeśli w polskiej kompanii pojawiła się wola pozyskania strategicznego partnera (dla Orlen Lietuva, jak obecnie nazywa się rafineria w Możejkach - PAP), to chcielibyśmy podjąć negocjacje" - przytaczają "Wiedomosti" wypowiedź Chana, według którego TNK-BP prowadzi już wstępne konsultacje z PKN Orlen.

Połowa akcji TNK-BP należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.). Podmioty te są kontrolowane przez trzech oligarchów - Michaiła Fridmana, Wiktora Wekselberga i Leonarda Bławatnika.

TNK-BP próbował już przejąć kontrolę nad Mazeikiu Nafta w 2005 roku, gdy jej ówczesny właściciel, rosyjski Jukos sprzedawał 53,7 proc. akcji rafinerii. Przegrał jednak rywalizację z PKN Orlen. W starciu tym uczestniczył też inny rosyjski koncern - Łukoil.

Zdaniem cytowanego przez dziennik analityka Walerija Niestierowa, PKN Orlen może podzielić się akcjami Orlen Lietuva w zamian za gwarancje dostaw ropy naftowej na korzystnych warunkach.

"Wiedomosti" zauważają, że TNK-BP jest - jak na razie - jedynym koncernem, który oficjalnie wyraził zainteresowanie spółką Orlen Lietuva.

Wśród zainteresowanych rafinerią w Możejkach media wymieniają też kontrolowany przez państwo Rosnieft, jednak jego szef Siergiej Bogdanczikow oświadczył w piątek, że koncern nie prowadzi takich rozmów, choć przygląda się wszystkiemu, co pojawia się na rynku.

Z kolei prezes Łukoilu Wagit Alekpierow oznajmił kilka miesięcy temu, że jego koncern nie planuje kupna rafinerii w Możejkach.

Jeszcze jednym wariantem - pisał o tym w piątek dziennik "RBK-daily" - może być wymiana przez Surgutnieftiegaz jego pakietu akcji węgierskiego MOL na 25 proc. Orlen Lietuva. Rosyjski koncern nie komentuje tych doniesień.

Biuro prasowe PKN Orlen poinformowało w ubiegłym tygodniu, że płocki koncern rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii w Możejkach. Spekulacje te pojawiły się w kontekście fiaska starań PKN Orlen o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, za pośrednictwem którego - po wstrzymaniu przez Rosję dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń - spółka zmuszona jest sprowadzać surowiec.

Przez terminal w Kłajpedzie produkty naftowe na Litwę sprowadza też Łukoil, główny konkurent Orlen Lietuva w regionie.

11 lutego rzecznik prasowy prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Linas Balsys poinformował, że Rosja negocjuje z Polską możliwość nabycia rafinerii w Możejkach. Dzień wcześniej, po spotkaniu z Putinem w Helsinkach, mówiła o tym sama Grybauskaite.

12 lutego rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że strona rosyjska nie prowadzi konkretnych negocjacji na temat odkupienia rafinerii Orlen Lietuva. "Kontakty mają ogólny charakter" - oświadczył Pieskow.

W minioną środę premier Litwy Andrius Kubilius przekazał, że PKN Orlen może sprzedać 25 proc. akcji Orlen Lietuva rosyjskiemu inwestorowi, jeśli otrzyma gwarancje wznowienia dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń", przerwanych po przejęciu przez polski koncern kontroli nad rafinerią w Możejkach.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)