Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Trzecia runda rosyjsko-amerykańskich konsultacji nt. tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Trzecia runda rosyjsko-amerykańskich
konsultacji, dotyczących planowanego rozmieszczenia elementów
tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej, rozpoczęła się w
środę w Moskwie.

Trzecia runda rosyjsko-amerykańskich konsultacji, dotyczących planowanego rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej, rozpoczęła się w środę w Moskwie.

Rozmowy rosyjskich i amerykańskich ekspertów toczą się przy drzwiach zamkniętych. Oczekuje się, że potrwają dwa dni.

Delegacji Rosji przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Kislak, a Stanów Zjednoczonych - główny negocjator ds. tarczy antyrakietowej, dyrektor ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i nierozprzestrzeniania broni w Departamencie Stanu, John Rood.

Swoje wnioski eksperci przedstawią szefom resortów spraw zagranicznych i obrony obu państw - Siergiejowi Ławrowowi, Anatolijowi Sierdiukowowi, Condoleezzie Rice i Robertowi Gatesowi, którzy spotkają się w piątek w Moskwie.

Rice i Gates spędzą w Moskwie dwa dni; zostaną też przyjęci przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Poprzednie dwie rundy rosyjsko-amerykańskich konsultacji: 31 lipca - w Waszyngtonie i 10 września - w Paryżu, nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk stron.

Według Ławrowa, Moskwa oczekuje od Waszyngtonu odpowiedzi na złożoną przez Putina propozycję wspólnego użytkowania stacji radiolokacyjnych w Gabali, w Azerbejdżanie, i Armawirze, na południu Rosji, zamiast instalowania elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach.

Strona amerykańska powtarza niezmiennie, że propozycje prezydenta Rosji traktuje jako co najwyżej uzupełnienie baz tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Podkreśla też, że system ten nie stanowi zagrożenia dla Rosji.

USA planują ulokowanie w Polsce 10 rakiet przechwytujących, a w Czechach - radaru.

W ramach rosyjsko-amerykańskiego dialogu stację radiolokacyjną w Gabali wizytowała grupa ekspertów wojskowych ze Stanów Zjednoczonych.

Z kolei rosyjscy wojskowi obserwowali w USA test amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, podczas którego antyrakieta wystrzelona z podziemnego silosu w bazie wojsk lotniczych Vandenberg, w Kalifornii, zniszczyła pocisk balistyczny odpalony z wyspy Kodiak, na Alasce.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)