Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
26.10.2012 11:31

Rosja u progu rewolucji? Jest oskarżenie

Koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow jest podejrzany o planowanie masowych rozruchów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył koordynatora radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa o podjęcie przygotowań do organizacji w Rosji masowych rozruchów, jednak nie zdecydował się na jego zatrzymanie.

Udalcow został wezwany do Komitetu Śledczego FR, gdzie przesłuchano go w charakterze podejrzanego i po wysłuchaniu jego wyjaśnień oficjalnie przedstawiono mu zarzut.

Komitet Śledczy FR odstąpił od wnioskowania do sądu o aresztowanie polityka, ograniczając się do podtrzymania zastosowanego wobec niego wcześniej środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania Moskwy.

Podejrzanymi w tej sprawie są też dwaj bliscy współpracownicy Udalcowa - Konstantin Lebiediew i Leonid Razwozżajew. Obu Sąd Rejonowy w Moskwie - na wniosek Komitetu Śledczego FR - nakazał aresztować na dwa miesiące. Wszystkim trzem grozi do pięciu lat łagru.

Razwozżajew w miniony piątek został uprowadzony w Kijowie przez rosyjskie służby specjalne, a następnie potajemnie przewieziony do Moskwy, gdzie złożył zeznania obciążające przywódcę Frontu Lewicy. W czwartek wycofał się z nich, twierdząc, że pomówił Udalcowa pod presją.

Dochodzenie przeciwko liderowi Frontu Lewicy i kilku jego współpracownikom Komitet Śledczy FR wszczął w ubiegłą środę po sprawdzeniu faktów przedstawionych w wyemitowanym 5 października filmie dokumentalnym _ Anatomia protestu 2 _. Film nadała należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu Gazprom telewizja NTV, a jego autorzy oskarżyli Udalcowa i jego otoczenie o przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji za pieniądze z zagranicy, przede wszystkim z Gruzji.

Wśród oskarżonych przez NTV o przyjmowanie z zagranicy pieniędzy na swoją działalność znaleźli się też inni organizatorzy niedawnych protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml, w tym: adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny, szef Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garri Kasparow, znana obrończyni środowiska naturalnego Jewgienija Czyrikowa, liderzy ruchu Solidarność Borys Niemcow i Ilja Jaszyn, a także deputowany do Dumy Państwowej z ramienia socjalistycznej partii Sprawiedliwa Rosji Ilja Ponomariow.

NTV pokazała m.in. fragmenty nagranej z ukrycia rozmowy Udalcowa i jego doradców z mężczyzną, którego przedstawiła jako Giwiego Targamadzego, _ człowieka mającego doświadczenie w organizowaniu kolorowych rewolucji i wystąpień ulicznych _, szefa komisji ds. obrony i bezpieczeństwa parlamentu Gruzji i jednego z przywódców Zjednoczonego Ruchu Narodowego kierowanego przez gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Stacja zmontowała materiał w taki sposób, że wynikało z niego, iż Targamadze i Udalcow chcą wywołać w Rosji rewolucję, która - ich zdaniem - powinna się zacząć od przejęcia władzy w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, dokąd - jak zauważyli - Kreml nie będzie w stanie przerzucić dodatkowych wojsk, gdyż musiałyby one przejechać przez kraje NATO.

Trzon Frontu Lewicy, któremu przewodzi 35-letni Udalcow, stanowi dawna Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM). W 1999 roku Udalcow bez powodzenia kandydował do Dumy Państwowej z listy Stalinowskiego Bloku na rzecz ZSRR, utworzonego przez Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina. Od 2006 roku Udalcow współpracuje z radykalną Inną Rosją (dawną Partią Narodowo-Bolszewicką), na której czele stoi były dysydent i pisarz Eduard Limonow.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom oskarża o szykowanie rewolucji Należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu gazowego Gazprom telewizja NTV w piątek oskarżyła Gruzję o finansowanie przeciwników prezydenta Władimira Putina i przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji.
Oto, co Putin sądzi o wejściu Rosji do UE - _ Trzeba szukać dróg zbliżenia, wykorzystywać synergię z wysiłków, które obie strony podejmują w tym kierunku _- mówił rosyjski prezydent.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz