Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
15.06.2006 11:12

Rosja: Uczestnicy spotkania G-8 o terroryzmie i innych zagrożeniach

Rekrutacja młodzieży przez terrorystów i wykorzystywanie przez nich internetu to - według uczestników otwartego w czwartek w Moskwie spotkania ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości oraz prokuratorów generalnych państw G-8 - najpoważniejsze obecnie zagrożenia dla bezpieczeństwa państw i obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rekrutacja młodzieży przez terrorystów i wykorzystywanie przez nich internetu to - według uczestników otwartego w czwartek w Moskwie spotkania ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości oraz prokuratorów generalnych państw G-8 - najpoważniejsze obecnie zagrożenia dla bezpieczeństwa państw i obywateli. *

Zdaniem generalnego prokuratora Anglii i Walii Petera Henry'ego Goldsmitha, "ostatnio duża liczba młodych ludzi zamiast pokojowego głoszenia swoich idei ucieka się do broni, żeby wyrazić swoje poglądy".

Goldsmith wezwał też do zjednoczenia wysiłków państw G-8, aby "położyć kres wykorzystywaniu internetu przez terrorystów".

Jak podkreślił minister spraw wewnętrznych Rosji Raszid Nurgalijew, sieć internetowa "w coraz większym stopniu jest wykorzystywana przez terrorystów jako centrum informacji, gdzie zamieszcza się dokładne instrukcje na temat konspirowania, konstrukcji ładunków wybuchowych, broni i sposobów jej zdobywania", a także "dochodzi do werbowania i instruktażu nowych zwolenników terroryzmu".

Podkreślił, że niezbędna jest także ochrona antyterrorystyczna sieci transportowej i infrastruktury wojskowej.

Zdaniem Nurgalijewa, nie mniejszym zagrożeniem jest nielegalna imigracja, stanowiąca "źródło i pożywny grunt dla organizowania kanałów przerzutu najemników i ekstremistów, handlu narkotykami, bronią i żywym towarem".

Jak poinformował w Moskwie sekretarz generalny Interpolu Roland Noble, w bazie jego organizacji znajduje się już ponad 10 tys. osób podejrzanych o terroryzm.

Dwudniowe spotkanie ministrów i prokuratorów generalnych zakończy się w piątek.

W skład grupy G-8, której w tym roku przewodzi Rosja, wchodzi siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz Rosja.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ zab/ ls/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz