Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja uznała powstańczą Narodową Radę Libijską

0
Podziel się

Stosowne oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Rosja uznała powstańczą Narodową Radę Libijską
(PAP/EPA)
bEhAszwB

Stosowne oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Wcześniej **Moskwa protestowała przeciwko dozbrajaniu rebeliantów.

_ - Nasz kraj nawiązał i utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Libią od 4 września 1955 roku. Nigdy ich nie przerywał bez względu na to, jaki rząd sprawował władzę w Trypolisie _ - oznajmiło MSZ w Moskwie.

_ - Wychodzimy z założenia, iż zawarte wcześniej przez Federację Rosyjską i Libię porozumienia oraz inne wzajemne zobowiązania stron nadal będą wiążące w relacjach między dwoma krajami, a także będą rzetelnie realizowane _ - napisano w komunikacie.

bEhAszwD

MSZ Rosji odnotowało, że proklamowany przez NRL program reform przewiduje uchwalenie nowej konstytucji, przeprowadzenie powszechnych wyborów i utworzenie rządu.

Wcześniej Rosja poinformowała, że weźmie udział w międzynarodowej konferencji w Paryżu, której celem jest omówienie politycznego i gospodarczego wsparcie dla Libii po obaleniu reżimu Muammara Kaddafiego. Podczas tego forum ma być ogłoszone zakończenie wojny domowej w Libii.

Federację Rosyjską w stolicy Francji reprezentować będzie specjalny przedstawiciel prezydenta Dmitrija Miedwiediewa ds. Afryki Północnej, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Michaił Margiełow.

_ - Udział w tej międzynarodowej konferencji, która całkowicie skupi się na politycznym uregulowaniu (kryzysu) w Libii, pozwoli na przedstawienie rosyjskiej wizji procesu budowy nowej państwowości w tym kraju, a także wywarcie określonego wpływu na ten proces _ - oznajmił Margiełow, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

bEhAszwJ

Wysłannik Kremla poinformował również, że przedstawiciele powstańców zapewnili go, że wszystkie kontrakty podpisane z Rosją przez poprzedni rząd Libii będą respektowane.
_ - Narodowa Rada Libijska przegląda kontrakty zawarte przez reżim Kaddafiego pod kątem ich przejrzystości. Nie sądzę, by nowe władze Libii zaczęły od oceny umów z Rosją według kryteriów politycznych, a nie techniczno-ekonomicznych _ - powiedział.

Do Paryża przyjadą szefowie państw i rządów ponad 60 krajów. Gospodarzami konferencji będą: francuski prezydent Nicolas Sarkozy oraz brytyjski premier David Cameron. W forum, które zbierze się w Pałacu Elizejskim, wezmą udział m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, sekretarz stanu USA Hillary Clinton i premier Polski Donald Tusk.

bEhAszwK

Rosja wstrzymała się od głosu przy uchwalaniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nr 1973 w sprawie zakazu lotów nad Libią i ochrony ludności cywilnej. Występowała jednak przeciwko atakom koalicji zachodniej pod dowództwem NATO na siły lojalne wobec Kaddafiego, konstatując, że przekształciły się one w ingerencję w wojnę domową w Libii, czego - w jej ocenie - rezolucja ONZ nie sankcjonowała.

Moskwa protestowała także przeciwko dozbrajaniu tamtejszych rebeliantów walczących z wojskami Kaddafiego. Sugerowała przy tym, że interwencja państw zachodnich w Libii jest podyktowana tym, że kraj ten ma wielkie zasoby ropy. Rosja podkreślała, że o tym jak ma wyglądać Libia powinni decydować sami Libijczycy.

Interwencję zachodniej koalicji pod dowództwem NATO w Libii po raz kolejny skrytykował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Występując na inauguracji roku akademickiego w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oznajmił, że działania Sojuszu w tym kraju są niezgodne z prawem międzynarodowym.

Obalenie Kaddafiego, wieloletniego sojusznika Moskwy, może ją kosztować miliardy dolarów. Firmy zbrojeniowe z Rosji zawarły z reżimem Kadafiego kontrakty na sumę 2,1 mld USD. Na podpisanie czekały kolejne umowy zbrojeniowe na podobną kwotę. Niepewny jest również los projektów rosyjskich koncernów energetycznych w Libii. Moskwa niepokoi się ponadto o przedsięwzięcie Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD), które rozpoczęły budowę szlaku kolejowego z Trypolisu do Bengazi. Wartość tego kontraktu szacowana jest na 3,1 mld dolarów.

bEhAszwL
Czytaj w Money.pl jak zachowywała się Rosja w sprawie Kaddafiego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;krytykuje;nato;za;atak;na;trypolis,21,0,821525.html) Rosja krytykuje NATO za atak na Trypolis Chodzi o bombardowanie, w którym miał zginąć jeden z synów libijskiego dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;prosi;rosje;o;wsparcie;w;onz,152,0,819352.html) Kaddafi prosi Rosję o wsparcie w ONZ Władze Libii chcą, żeby Rosjanie zwołali nadzwyczajne posiedzenie ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t138161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;w;interwencji;w;libii;chodzi;o;rope,222,0,818398.html) Putin: W interwencji w Libii chodzi o ropę Przebywający z wizytą w Danii premier Rosji wypowiadał się też na temat przyszłorocznych wyborów prezydenckich i budowy gazociągu Nord Stream.
bEhAszxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)