Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: V Forum Regionów: deklarujemy pogłębianie dialogu między samorządami

0
Podziel się:

Pogłębienie dialogu i współpracy między polskimi i rosyjskimi
regionami, które mają jeszcze bardziej zbliżyć obydwa narody, zadeklarowali w poniedziałek
uczestnicy V Forum Regionów Polska-Rosja, odbywającego się w Niżnym Nowogrodzie.

Pogłębienie dialogu i współpracy między polskimi i rosyjskimi regionami, które mają jeszcze bardziej zbliżyć obydwa narody, zadeklarowali w poniedziałek uczestnicy V Forum Regionów Polska-Rosja, odbywającego się w Niżnym Nowogrodzie.

Tegoroczne forum, odbywające się pod patronatem przewodniczącej Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Walentiny Matwijenko i marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, poświęcone było współpracy kulturalnej i naukowej. Uczestniczyli w nim senatorowie, deputowani Rady Federacji, przedstawiciele regionów Federacji Rosyjskiej i polskich województw, a także miast i gmin.

"To V Forum Regionów Polska-Rosja jest w tym roku spotkaniem na najwyższym szczeblu między Polską i Rosją. Nie będzie innego spotkania na wyższym szczeblu i ono wypełnia próżnię w kontaktach między regionami Polski i Rosji" - powiedział Borusewicz, podsumowując obrady forum.

Jak podkreślił, polsko-rosyjskie obroty handlowe skupione są w 80 proc. wokół trzech głównych ośrodków: Moskwy, Kaliningradu i Petersburga. "Rosja to przecież nie są tylko te trzy ośrodki, bo przecież Rosja jest olbrzymia i obwody mają własne pieniądze, możliwość decyzji i zawierania porozumień. Tutaj jest wiele przestrzeni jeszcze do zagospodarowania" - zaznaczył Borusewicz.

W jego ocenie udział w tegorocznym Forum Regionów blisko 300 osób, w tym ok. 70 z Polski z 15 województw, pokazuje, że również polskie samorządy widzą szanse i chcą współpracować z rosyjskimi regionami. "To jest bardzo dobry sygnał i prognostyk na przyszłość" - podkreślił Borusewicz.

Zdaniem Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i przewodniczącego Związku Województw RP, Forum Regionów Polska-Rosja to bardzo ważne, cykliczne spotkania, które służą wymianie doświadczeń, a przede wszystkim prowadzą do budowy wzajemnego zaufania i dobrego klimatu pod przyszłe inwestycje.

"Najpierw musimy zbudować dobry klimat i to Forum Regionów taki dobry klimat współpracy buduje. Potem musimy sprawiać, aby na różnych poziomach i w różnych tematach ta współpraca się rozwijała; oczywiście gospodarka przede wszystkim" - powiedział Protas.

Jak dodał, celem forum nie jest podejmowanie decyzji politycznych lub gospodarczych, czy zawieranie dużych kontraktów, lecz dzielenie się doświadczeniami i wskazywanie na trudności w codziennej współpracy między samorządami.

W oświadczeniu końcowym V Forum Regionów Polska-Rosja obie strony zadeklarowały podjęcie działań na rzecz poprawy jakości i pogłębiania współpracy między regionalnymi strukturami obu krajów, między instytucjami zajmującymi się edukacją i kulturą oraz między organizacjami młodzieżowymi.

Postanowiono także sprzyjać opracowaniu i urzeczywistnieniu wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie edukacji, kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego na poziomie regionalnym.

Ponadto uczestnicy forum zgodzili się, aby VI Forum Regionów Polska-Rosja odbyło się w 2014 roku w Gdańsku. Ma być poświęcone turystyce.

"Będziemy się koncentrować na tematyce współpracy turystycznej, która zbliża ludzi. Przykład jest świetny: województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie i obwód kaliningradzki - wszyscy robimy na tym dobry interes" - powiedział Borusewicz.

Wśród konkluzji Forum uczestnicy wskazali także na podjęcie wspólnych działań na rzecz wpisania Niżnego Nowogrodu na światową listę zabytków UNESCO. Ponadto podkreślali potrzebę wspólnego wsparcia finansowego Festiwalu Polskich Filmów "Wisła" w Rosji oraz jego odpowiednika w Polsce Festiwalu Rosyjskich Filmów "Sputnik".

Pierwsze Forum Regionów Polski i Rosji odbyło się we wrześniu 2009 roku w Moskwie. Celem Forum jest nawiązanie osobistych kontaktów, szukanie możliwości bezpośredniej współpracy między władzami samorządowymi regionów Polski i Rosji oraz wymiana doświadczeń. W ramach tych cyklicznych spotkań prezentowane są uwarunkowania prawne, organizacyjne, możliwości i atuty poszczególnych jednostek, ciekawe rozwiązania problemów regionalnych.

W forach biorą udział przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych Polski i Rosji na poziomie regionów - polskich województw i podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Z Niżnego Nowogrodu Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)