Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 16:16

Rosja: W Moskwie uczczono pamięć Markiełowa i Baburowej

Około tysiąca osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Moskwy, aby w ten sposób uczcić pamięć adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej, zamordowanych w styczniu 2009 roku w stolicy Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około tysiąca osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Moskwy, aby w ten sposób uczcić pamięć adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej, zamordowanych w styczniu 2009 roku w stolicy Rosji.

Niesiono transparenty z napisami: "Faszyzm nie przejdzie!", "Pamiętać - znaczy walczyć!" i "Wolność dla więźniów politycznych!" Wśród uczestników manifestacji byli m.in. koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, przywódca demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawliński i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn.

34-letni Markiełow i 25-letnia Baburowa zostali zastrzeleni 19 stycznia 2009 roku po południu na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla, gdy wracali z konferencji prasowej.

Zabójstwa dokonało dwoje stronników neonazistowskiego ugrupowania Rosyjski Wizerunek - Nikita Tichonow i Jewgienija Chasis. W maju 2011 roku sąd w Moskwie skazał Tichonowa na dożywocie, a Chasis na 18 lat łagru.

Markiełow należał do grona wziętych adwokatów moskiewskich. Prowadził wiele głośnych spraw, w tym zgwałconej i zamordowanej w 2000 roku przez pułkownika armii rosyjskiej Jurija Budanowa 18-letniej Czeczenki Elizy Kungajewej. Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką "Nowej Gaziety", zastrzeloną w 2006 roku w centrum Moskwy.

Baburowa była studentką na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa. Wcześniej ukończyła Wydział Prawa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania czarnomorskiej filii MGU. Jednocześnie pracowała dla niezależnej "Nowej Gaziety". Zajmowała się nieformalnymi ruchami młodzieżowymi i neonazistami.

31-letni Tichonow i 26-letnia Chasis należeli wcześniej do skrajnie prawicowej, zdelegalizowanej Rosyjskiej Jedności Narodowej (RNE). Zabijając Markiełowa, chcieli się zemścić za jego udział w procesach sądowych przeciwko nacjonalistom. Baburowa miała zginąć jako świadek zabójstwa prawnika.

Zdaniem śledczych do prawnika i dziennikarki strzelał Tichonow, a Chasis wskazała mu cel.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ az/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz