Notowania

rosja
11.02.2010 10:31

Rosja: W Moskwie zmarła diwa operowa Irina Archipowa

Radziecka i rosyjska diwa operowa Irina Archipowa zmarła w czwartek w moskiewskim szpitalu. Miała 85 lat. Przyczyny zgonu nie podano.

Podziel się
Dodaj komentarz

Radziecka i rosyjska diwa operowa Irina Archipowa zmarła w czwartek w moskiewskim szpitalu. Miała 85 lat. Przyczyny zgonu nie podano.

Archipowa - mezzosopran, a później kontralt - w latach 1956-1988 była solistką moskiewskiego teatru Bolszoj, w którym debiutowała w partii Carmen w operze Georgesa Bizeta pod tym samym tytułem. Rola Carmen stała się jedną z najlepszych w jej repertuarze.

Sławę przyniosły jej także partie Amneris w "Aidzie", księżniczki Eboli w "Don Carlosie" i Azuceny w "Trubadurze" Giuseppe Verdiego, a także Maryny Mniszchówny w "Borysie Godunowie" i Marfy w "Chowańszczyźnie" Modesta Musorgskiego oraz Heleny Biezuchowej w "Wojnie i Pokoju" Sergiusza Prokofiewa.

Szczyt kariery Iriny Archipowej przypadł na 60. 70. XX wieku. Artystka występowała także na scenach operowych Europy i USA.

Od roku 1976 Archipowa uczyła w konserwatorium moskiewskim.

Rosyjskie agencje przypominają, że Irina Archipowa przed studiami wokalnymi ukończyła Moskiewski Instytut Architektury i miała na swym koncie kilka projektów architektonicznych. (PAP)

mmp/ ap/

5649554

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz