Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: W przyszłym roku rusza Polsko-Rosyjska Szkoła pod Żaglami

0
Podziel się:

Z inicjatywy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum
Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w 2013 roku uruchomiona zostanie Polsko-Rosyjska Szkoła
pod Żaglami.

Z inicjatywy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w 2013 roku uruchomiona zostanie Polsko-Rosyjska Szkoła pod Żaglami.

Będzie ona funkcjonować na żaglowcu "Pogoria", dowodzonym przez kapitana Krzysztofa Baranowskiego, który od wielu lat prowadzi na tej trójmasztowej barkentynie polską Szkołę pod Żaglami.

O tym wspólnym projekcie poinformowali w środę w Moskwie przedstawiciele obu placówek: dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) Sławomir Dębski oraz wicedyrektor Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia (CRPDiP) Jurij Bondarienko. W prezentacji uczestniczył też kapitan Baranowski.

"Doszliśmy do wniosku, że trzeba szukać niestandardowych dróg komunikowania się naszych społeczeństw. Jedną z nich ma być Polsko-Rosyjska Szkoła pod Żaglami" - oświadczył Dębski.

W pierwszym polsko-rosyjskim rejsie na "Pogorii" weźmie udział 32 nastolatków z Polski i Rosji - po 16 z każdego kraju. Rozpocznie się on 1 września w Gdańsku, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, a zakończy 15 grudnia w Soczi nad Morzem Czarnym, stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 roku.

Trasa rejsu będzie prowadzić przez Ronne na Bornholmie (Dania), Stavanger (Norwegia), Lerwick na Szetlandach (Wielka Brytania), Vigo (Hiszpania), Setubal (Portugalia), Kartagenę (Hiszpania), Gibraltar (W.Brytania), Vilanova (Hiszpania), Monako, Bonifacio na Korsyce (Francja), Fiumicino (Włochy), Pireus (Grecja) i Stambuł (Turcja).

Podczas podróży młodzież będzie nie tylko zgłębiać tajniki żeglarstwa morskiego, ale także uczestniczyć w zajęciach szkolnych, które w języku angielskim poprowadzi czworo nauczycieli - po dwoje z każdego kraju. Uczniowie z Polski dodatkowo poznają literaturę rosyjską, a młodzi Rosjanie - polską.

Wszystkie koszty rejsu pokryją sponsorzy z Polski i Rosji. Wstępnie szacuje się je na 250 tys. euro.

W tym roku dwoje młodych Rosjan - Tatiana Szychowcowa i Jelisiej Kosariew - wzięło już udział w rejsie na "Pogorii" w ramach programu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń", wymyślonego przez kapitana Baranowskiego dla młodzieży szkolnej w wieku 14-15 lat zaangażowanej w niesienie pomocy innym.

Tatiana i Jelisiej aktywnie uczestniczyli w usuwaniu skutków lipcowej powodzi w Krymsku w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji. Do udziału w podróży z uczniami z Polski wybrali ich czytelnicy wielkonakładowej "Komsomolskiej Prawdy". Rejs rozpoczął się 25 września w Świnoujściu, a zakończył 3 listopada w Genui, we Włoszech.

Rekrutację rosyjskich uczestników Polsko-Rosyjskiej Szkoły pod Żaglami też przeprowadzi "Komsomolskaja Prawda". Warunkiem udziału będzie udokumentowana działalność młodych ludzi w wolontariacie. I znajomość języka angielskiego.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

"Połączenie młodych Polaków i Rosjan może być trudne z językowego punktu widzenia. Jednak w sensie integracji jest to fantastyczna sprawa" - ocenił Krzysztof Baranowski w rozmowie z PAP. "To są przyjaźnie na całe życie" - dodał.

"Jeśli mówimy o porozumieniu czy pojednaniu naszych narodów, to na poziomie 15-latków jest to optymalne. Oni nie mają żadnych obciążeń wynikających z przeszłości, z jakichś osobistych przeżyć. Oni to traktują zupełnie normalnie. Upatruję w tym projekcie wielką przyszłość" - oznajmił kapitan.

Z inicjatywą utworzenia Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wystąpiła w czerwcu 2009 roku polsko-rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Ideę utworzenia centrów poparli w kwietniu 2010 roku premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania tych bliźniaczych placówek.

Celem działania centrów ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia między Rosją i Polską. Placówki mają prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów. Jednym z priorytetów centrów jest wymiana młodzieży z obu krajów.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)