Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: W publicznej debacie zanegowano odpowiedzialność NKWD za Katyń

0
Podziel się:

Publiczna debata poświęcona zbrodni
katyńskiej, podczas której zanegowano odpowiedzialność
Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach, odbyła się w
niedzielę w Moskwie.

Publiczna debata poświęcona zbrodni katyńskiej, podczas której zanegowano odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach, odbyła się w niedzielę w Moskwie.

Organizatorzy zaprezentowali 35-minutowy film dokumentalny "Katyńska podłość". Jego autor - znany z antypolskich publikacji i wystąpień dziennikarz Jurij Muchin - przekonywał, że Polaków rozstrzelało nie NKWD w 1940 roku, lecz hitlerowcy w 1941 roku.

Debata odbyła się z inicjatywy Zgromadzenia Narodowego - alternatywnego parlamentu, w którym zasiadają przedstawiciele sił politycznych nie mających reprezentacji w Dumie Państwowej.

Według Muchina, podpisana przez Stalina i innych członków Politbiura KC WKP(b) uchwała z 5 marca 1940 roku, skazująca polskich jeńców na śmierć, podobnie jak inne dokumenty, potwierdzające odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską, zostały sfałszowane przez KGB.

Jego zdaniem, stało się pod koniec lat 80. na polecenie ówczesnego sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa, a uczyniono to, aby rozbić Układ Warszawski, a jego wschodnioeuropejskich członków wciągnąć do NATO.

Muchin zarzucił też władzom Federacji Rosyjskiej, że te bez rozpatrzenia sprawy przez sąd uznały winę Rosji, jako spadkobierczyni ZSRR, za zbrodnię katyńską.

Podobnej wersji bronił też inny publicysta - Siergiej Strygin. Ogłosił on, że istnieją poszlaki wskazujące na to, że w rozstrzeliwaniu polskich oficerów w Katyniu w 1941 roku hitlerowcom pomagali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Strygin odmówił rozwinięcia tej tezy.

Historykowi ze stowarzyszenia Memoriał Nikicie Pietrowowi, który przedstawił materiały, jakie na temat zbrodni katyńskiej zebrała ta organizacja pozarządowa dokumentującą stalinowskie zbrodnie, uczestnicy dyskusji zarzucili dyskredytowanie Rosji i rehabilitowanie jej wrogów.

Zgromadzenie Narodowe zawiązało się w maju 2008 roku z inicjatywy opozycyjnej koalicji Inna Rosja. W jego pracach uczestniczy 85 ugrupowań nacjonalistycznych, lewicowych i liberalnych, występujących przeciwko polityce Kremla.

Oprócz Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garriego Kasparowa i zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB) Eduarda Limonowa, tj. dwóch największych formacji tworzących Inną Rosję, są to m.in. Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) Olega Szenina, Rosyjska Partia Komunistyczna-Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (RPK-KPZR) Aleksieja Prigarina i Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM) Siergieja Udalcowa.

Wśród organizacji reprezentowanych w Zgromadzeniu Narodowym znalazła się również Armia Woli Narodu (AWN), na której czele stoi Muchin.

W zamyśle animatorów tej inicjatywy Zgromadzenie Narodowe ma być forum dla cywilizowanej debaty o przyszłości Rosji.

13 kwietnia 1943 roku niemieckie radio poinformowało o odkryciu w Lesie Katyńskim koło Smoleńska grobów polskich oficerów, rozstrzelanych przez władze ZSRR. 13 kwietnia 1990 roku ukazał się komunikat agencji TASS, potwierdzający odpowiedzialność NKWD za ten mord i określający go mianem jednej z największych zbrodni stalinizmu.

Od 2008 roku 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ awl/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)