Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja w sporze z Japonią o Kuryle otwarta na nowe podejście

0
Podziel się

Rosja chce rozwiązać spór terytorialny w Japonią o Wyspy Kurylskie
wykorzystując nowe podejście - oznajmił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po
spotkaniu w Moskwie ze swym japońskim odpowiednikiem Katsuą Okadą.

bEgEqrTV

Rosja chce rozwiązać spór terytorialny w Japonią o Wyspy Kurylskie wykorzystując nowe podejście - oznajmił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po spotkaniu w Moskwie ze swym japońskim odpowiednikiem Katsuą Okadą.

"Jestśmy otwarci na nowe podejścia" - powiedział minister, jednak zastrzegł, że w tej chwili nie będzie ujawniać szczegółów. Podkreślił, że Rosja i Japonia chcą rozwiązania sporu o Kuryle, choć wciąż istnieją między nimi różnice zdań.

Okada wezwał do "dodatkowych wysiłków w celu uzyskania konkretnych rezultatów" w kwestii sporu dotyczącego czterech południowych wysp archipelagu.

bEgEqrTX

Cztery wyspy, określane obecnie w Rosji mianem Kurylów Południowych, a w Japonii - Północnych Terytoriów, zostały odkryte w 1697 roku przez rosyjskiego podróżnika Władimira Atłasowa - ich pierwszym badaczem był potomek polskiego zesłańca Jan Kozyrewski.

Rosyjsko-japoński układ z 1855 roku przyznawał wyspy Rosji, a w 1875 roku kontrolę nad nimi przejęła Japonia, która w 1905 roku zajęła też połowę Sachalinu. W 1945 roku wyspy zostały zajęte przez wojska ZSRR.

Japonia na konferencji w San Francisco w 1951 roku zrzekła się praw do Wysp Kurylskich. W okresie zimnej wojny uznała jednak, iż traktat nie obejmuje czterech wysp, stanowiących "Północne Terytoria Japonii". Od zwrotu wysp uzależniła także podpisanie traktatu pokojowego z ZSRR, kończącego II wojnę światową w stosunkach między dwoma krajami. ZSRR, a następnie Rosja (w 1956 i 2004 roku) proponowały przekazanie Japonii dwóch z czterech wysp, czego jednak Tokio nie zaakceptowało. (PAP)

awl/ ro/

bEgEqrUd

5383535 arch.

bEgEqrUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)