Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Wkrótce duże manewry wojskowe, w tym na Białorusi

0
Podziel się:

(dochodzi szersza informacja nt. ćwiczeń na Białorusi i
uściślenie, że odbędą się we wrześniu)

(dochodzi szersza informacja nt. ćwiczeń na Białorusi i uściślenie, że odbędą się we wrześniu)

5.6.Moskwa (PAP/RIA-Nowosti) - Armia rosyjska przeprowadzi latem i jesienią duże manewry na południu i północy Rosji, a we wrześniu w ramach ćwiczeń wprowadzi na terytorium Białorusi dwie armie w pełnym składzie.

Poinformował o tym w piątek szef sztabu generalnego Rosji generał Nikołaj Makarow. Jak wyjaśnił, w dniach 8-29 września na obszar Białorusi wprowadzone zostaną dwie armie w ramach ćwiczeń "Zachód".

Białoruski portal "Karta-97" przypomina, że chodzi o wspólne manewry, które zaangażują największe siły i środki z rosyjsko- białoruskiej grupy wojsk. Łącznie weźmie w nich udział 13 tys. żołnierzy.

Anonsując je w marcu prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podkreślał, że będzie to najwyższy poziom współpracy wojskowej obu krajów i wskazywał na "operacje prowadzone przez NATO w pobliżu granicy państwa związkowego (Białorusi i Rosji)".

Media białoruskie informowały wówczas, że w ćwiczeniach wezmą udział rosyjskie siły lądowe i powietrzne - w tym wojska lotnicze, radiotechniczne i obrony przeciwlotniczej.

W piątek gen. Makarow oznajmił, że Rosja rozpoczyna w tym roku serię ćwiczeń na dużą skalę w ramach transformacji armii.

Między 29 czerwca a 10 lipca odbędą się manewry z udziałem wszystkich brygad północnokaukaskiego okręgu wojskowego, Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej. Od 10 sierpnia do 28 września zaś będą trwały ćwiczenia okręgu leningradzkiego w pełnym składzie wraz z oddziałami okręgu syberyjskiego oraz Flot Północnej i Bałtyckiej.

W Rosji od jesieni 2008 roku trwa reforma wojskowa. Przewiduje ona przejście od dywizyjno-pułkowej struktury wojsk i sztabów do brygadowej, co armii ma zapewnić większą mobilność, a dowódcom dać większą samodzielność na polu walki.(PAP)

awl/ ro/ int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)