Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja wpuści warzywa z UE. A z Polski?

0
Podziel się

- Podjęcie decyzji o dopuszczeniu polskich warzyw na rosyjski rynek zostało odłożone - poinformował główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko

Rosja wpuści warzywa z UE. A z Polski?
(eliandric/iStockphoto)
bDmCzttx

*_ Podjęcie decyzji o dopuszczeniu polskich warzyw na rosyjski rynek zostało odłożone _ - poinformował *główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko, którego na swojej stronie internetowej cytuje agencja Interfax.

Oniszczenko, który kieruje Federalną Służbą ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor), odpowiednikiem służb sanitarno-epidemiologicznych w państwach Unii Europejskiej, wyjaśnił, że w Rosji wątpliwości wzbudziła przedstawiona przez Polskę lista laboratoriów, które mają potwierdzać bezpieczeństwo produkcji warzywnej.

Szef Rospotriebnadzoru podał, że Polska przysłała listę, na której widniało 17 laboratoriów. Dokument ten - przekazał - wywołał w Rosji pytania i został przez stronę polską anulowany. _ - Natychmiast otrzymaliśmy nowy list, w którym figurowało tylko jedno laboratorium _ - dodał Oniszczenko._ - Taka łatwość w zmienianiu przez Polskę stanowiska bardzo nas niepokoi _ - oznajmił.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował wczoraj, że zgodnie z umową z 22 czerwca pomiędzy Rospotriebnadzorem a unijną Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Konsumentów w sprawie wywozu warzyw z UE do Rosji, Polska wskazała Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach jako laboratorium akredytowane do przeprowadzania badań na obecność szczepu bakterii E.coli. Dane tego laboratorium zostały przekazane do Komisji 22 czerwca.

bDmCzttz

Natomiast dwa dni później została przekazana przez Polskę KE dodatkowa lista 16 wojewódzkich laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonujących na terenie Polski badania monitoringowe na obecność E.coli na warzywach - wyjaśnił Inspektor.

Oniszczenko poinformował, że strona rosyjska _ zgodziła się przyjąć ambasadora Polski i członka rządu tego kraju, aby wyjaśnić rzeczywistą sytuację w bezpośrednim dialogu _.

Szef Federalnej Służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów przekazał, że rozpatruje ona możliwość dopuszczenia na rynek rosyjski produkcji warzywnej z kolejnych ośmiu krajów Unii Europejskiej, w tym Grecji._ - Analizujemy przedstawione nam dokumenty, aby przekonać się, że wskazane laboratoria są w stanie dać gwarancje bezpieczeństwa produkcji _ - oświadczył.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przekazał wczoraj, że w czwartek do Moskwy udaje się jego zastępca Jarosław Wojtowicz, gdzie w imieniu polskiej prezydencji będzie rozmawiać w sprawie nałożonego przez Rosję embarga na import warzyw z państw UE.

bDmCztua
Źródło:
KOMENTARZE
(0)