Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Wrócą kartki na chleb?

0
Podziel się

Chodzi o to, by najbiedniejsi obywatele nie cierpieli z powodu podwyżek cen żywności.

Rosja: Wrócą kartki na chleb?
(PAP/ITAR TASS)
bDKbzWeZ

O możliwości wprowadzenia kartek na chleb i inne podstawowe produkty dla najbiedniejszych w niektórych regionach Rosji pisze rosyjski dziennik _ Niezawisimaja Gazieta _.

Jak donosi gazeta m.in. władze obwodu sachalińskiego rozważają możliwość wprowadzenia talonów na chleb dla najbiedniejszych grup społecznych. Sachaliński gubernator Aleksandr Choroszawin przyznał, że będzie to koniecznością, jeśli władze obwodu nie znajdą innych sposobów wsparcia lokalnych producentów chleba.

Wg gubernatora w roku 2007 ceny pieczywa wzrosły o jedną trzecią, cena białego chleba osiągnęła 32 ruble (2,94 zł) i praktycznie nie przestaje rosnąć od początku tego roku. Gdy 1 maja przestanie obowiązywać oficjalne moratorium na podnoszenie cen, nastąpi najpewniej gwałtowny ich wzrost.

bDKbzWfb

_ Gazeta zwraca uwagę, że mimo obowiązującego do końca kwietnia moratorium na podwyżkę cen podstawowych produktów żywnościowych, artykuły te drożeją. _W takiej sytuacji, jak mówi gubernator, nie pozostanie nic innego, jak _ myśleć o wprowadzeniu talonów na chleb dla niezamożnych grup ludności _.

Dziennik przypomina, że w lipcu ubiegłego roku na celowość takiego posunięcia wskazywały także władze Sankt Petersburga.

Pomysł wprowadzenia systemu kartkowego dla emerytów i pracowników sfery budżetowej jest nieobcy też władzom centralnym - pisze gazeta i przypomina, że w lutym minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew oświadczył, że rząd przygotowuje strategię obrony najbiedniejszych obywateli przed wzrostem cen produktów żywnościowych. **

bDKbzWfh

Minister opowiedział się za umożliwieniem tym ludziom zakupu produktów podstawowych wg cen kontrolowanych przez państwo. Jako przykład pomyślnego działania takiego systemu minister Gordiejew przywołał USA, gdzie analogiczne talony otrzymuje około 20 mln ludzi.

Eksperci od gospodarki są przeciwnikami zarówno moratorium na ceny, jak i kartek na produkty. - _ To leczenie objawów, a nie przyczyn choroby _ - uważa kierownik naukowy Wyższej Szkoły Gospodarki Jewgienij Jasin.

bDKbzWfC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)