Notowania

rosja
23.10.2009 16:40

Rosja zamierza sprzedać w br. od 20 do 50 ton złota

Aby poprawić swą sytuację budżetową, Rosja zamierza sprzedać w bieżącym roku od 20 do 50 ton złota w ramach największej takiej transakcji od upadku Związku Radzieckiego - podał w piątek Reuters, powołując się na wyższego przedstawiciela władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Aby poprawić swą sytuację budżetową, Rosja zamierza sprzedać w bieżącym roku od 20 do 50 ton złota w ramach największej takiej transakcji od upadku Związku Radzieckiego - podał w piątek Reuters, powołując się na wyższego przedstawiciela władz. *

Stanowiący agendę ministerstwa finansów fundusz metali i kamieni szlachetnych Gochran może w ten sposób zaspokoić od 0,5 do 1,25 proc. tegorocznej globalne konsumpcji złota, które 14 października ustanowiło absolutny cenowy rekord 1070,40 dolarów za uncję.

"W tym roku zostanie dostarczone ponad 20, lecz mniej niż 50 ton złota" - powiedział rozmówca Reutera. Sprzedażą kruszcu zajmie się państwowa spółka handlowa Ałmazjuwelireksport. Rzecznik rządu Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja w sprawie tej transakcji jeszcze nie zapadła.

W ubiegłym roku Rosja była piątym największym światowym producentem złota, dostarczając około 7 proc. jego globalnego wydobycia.

Przy obecnym poziomie cen, sprzedając 50 ton kruszcu, Gochran mógłby uzyskać do 1,7 mld dolarów. Pomogłoby to Rosji zrównoważyć pierwszy od 10 lat deficyt budżetowy, którego skumulowana kwota wynosi obecnie równowartość blisko 100 mld dolarów - czyli od 7,5 do 7,7 proc. produktu krajowego brutto.

Na mocy rządowego dekretu Gochran może w tym roku sprzedać metale szlachetne za łącznie 44,4 mld rubli (1,53 mld dolarów). Jednocześnie planuje zakupić od krajowych producentów około 5 ton złota - czyli mniej więcej 3 procent rosyjskiego wydobycia. (PAP)

dmi/ kar/

4994150

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz