Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja zaniepokojona rozmowami z Ukrainą ws. obrony przeciwrakietowej

0
Podziel się:

Rosja wyraziła w czwartek zaniepokojenie rozmowami na temat obrony
antyrakietowej między przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i państwami niebędącymi członkami
NATO, takimi jak Ukraina - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.

Rosja wyraziła w czwartek zaniepokojenie rozmowami na temat obrony antyrakietowej między przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i państwami niebędącymi członkami NATO, takimi jak Ukraina - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.

"Jesteśmy zaniepokojeni" - powiedział cytowany przez agencję RIA Nowosti wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, którego zapytano o ewentualne wykorzystanie ukraińskiej stacji radarowej w ramach amerykańskich planów obrony antyrakietowej.

Rosja zastrzegała wcześniej, że decyzja prezydenta USA Baracka Obamy o rezygnacji z rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi.

Riabkow reprezentował Rosję w pierwszej rundzie rozmów z USA na temat systemów antyrakietowych, które odbyły się w poniedziałek w Moskwie. Dzień później temat ten był przedmiotem rozmów sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Moskwie.

Ambasador Ukrainy w USA Ołeh Szamszur powiedział w czwartek, że Ukraina i USA prowadzą rozmowy na temat wykorzystania przez Waszyngton ukraińskich stacji radiolokacyjnych.

"Gdybyśmy powiedzieli, że ta wiadomość budzi w nas otuchę, byłaby to - delikatnie mówiąc - przesada" - oświadczył Riabkow.

Ukraina ma dwie stacje radiolokacyjne: w Mukaczewie na zachodzie kraju oraz w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim. Jeszcze do niedawna korzystała z nich Rosja, jednak w styczniu ub.r. decyzją rosyjskiej Dumy Państwowej rozwiązano umowę z Kijowem o ich dzierżawie. Jak tłumaczył wówczas rosyjski wiceminister obrony Nikołaj Pankow, rezygnacja z dzierżawy stacji na terytorium Ukrainy wiąże się z dążeniami tego kraju do członkostwa w NATO.

Ukraińcy już wcześniej myśleli o integracji swych systemów radarowych z systemami zagranicznymi, a dyskusje te nasiliły się, gdy we wrześniu administracja prezydenta Obamy zrezygnowała z zamiarów umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. (PAP)

mw/ mc/

4944722

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)