Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja zezwoliła - za późno - na pierwsze loty z Tbilisi

0
Podziel się

#
dochodzi wyjaśnienie strony gruzińskiej, która nie skorzysta z zezwolenia
#

bEgTUByt

# dochodzi wyjaśnienie strony gruzińskiej, która nie skorzysta z zezwolenia #

28.12. Moskwa (PAP/Reuters, ITAR-TASS) - Rosja po raz pierwszy od wojny z Gruzją wydała gruzińskiej kompanii lotniczej Georgian Airways zezwolenie na bezpośrednie loty czarterowe do rosyjskich miast z Tbilisi 29 i 30 grudnia, lecz przewoźnik oświadczył, że zezwolenie przyszło za późno, by móc zdążyć zorganizować loty.

"Moskwa zezwoliła liniom Georgian Airways na loty czarterowe 29 i 30 grudnia. Zezwolenie dotyczy lotów między Moskwą a Tbilisi i Petersburgiem a Tbilisi" - poinformował w poniedziałek rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Transportu Timur Chikmatow.

bEgTUByv

Rzeczniczka gruzińskich linii lotniczych Georgian Airways powiedziała: "Zezwolenie przyszło za późno. Nie jesteśmy w stanie zorganizować tych lotów i nie możemy sprzedać biletów w ciągu dwóch dni".

Rosyjski MSZ oświadczył, że o to (iż nie dojdzie do lotów) należy winić władze Gruzji, którym wydanie zgody na loty zabrało pięć dni. Reuters pisze, że nie udało się uzyskać komentarza władz gruzińskich.

Linie gruzińskie wystąpiły w ubiegłym tygodniu do władz rosyjskich o uchylenie zakazu lotów.

Bezpośrednie loty między Rosją a Gruzją zostały zawieszone po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu roku 2008 o kontrolę nad separatystyczną republiką na terenie Gruzji - Osetią Południową.

bEgTUByB

Stosunki gruzińsko-rosyjskie bardzo się pogorszyły w chwili dojścia do władzy w Gruzji w roku 2004 proamerykańskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego, zagorzałego zwolennika członkostwa poradzieckiej Gruzji w NATO.

Wrogość osiągnęła apogeum w sierpniu roku 2008, gdy siły rosyjskie weszły do Gruzji w odpowiedzi na próbę przejęcia przez Tbilisi kontroli nad Osetią Południową.

Niemniej w ostatnim czasie pojawiły się, jak piszą agencje, oznaki pewnej odwilży.

24 grudnia informowano o przywróceniu przejścia granicznego Wierchnij Łars-Kazbegi, zamkniętego trzy lata temu. Według wstępnych informacji przejście ma zostać otwarte w marcu 2010 roku.(PAP)

bEgTUByC

mmp/ mc/

5386129 5385936 arch.

bEgTUByW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)