Notowania

rosja
20.11.2008 18:52

Rosja: Zmarł b. wicepremier i minister finansów Borys Fiodorow

Borys Fiodorow, znany liberalny polityk i jeden z architektów reform wolnorynkowych w Rosji, zmarł w czwartek w Londynie w wieku 50 lat - poinformowały rosyjskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Borys Fiodorow, znany liberalny polityk i jeden z architektów reform wolnorynkowych w Rosji, zmarł w czwartek w Londynie w wieku 50 lat - poinformowały rosyjskie media.

Przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu, którego doznał trzy tygodnie temu podczas spaceru po brytyjskiej stolicy.

W latach 1991-92 Fiodorow był doradcą prezydenta Borysa Jelcyna do spraw gospodarczych. Przygotował wtedy projekty ustaw o bankach i spółkach akcyjnych.

Kilkakrotnie wchodził w skład rządu Rosji. Po raz pierwszy w latach 1992-94, kiedy to był wicepremierem i ministrem finansów w gabinecie kierowanym przez Jegora Gajdara.

W 1998 roku był ministrem-szefem Państwowej Służby Podatkowej w rządach Siergieja Kirijenki i Wiktora Czernomyrdina. Przeforsował wówczas pakiet ustaw obniżających podatki.

Dwukrotnie - w l993 i 1996 roku - był wybierany do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. Jako deputowany opracował ustawę o Banku Centralnym Rosji.

Był mężem zaufania Jelcyna w wyborach prezydenckich 1996 roku.

W latach 2000-08 zasiadał w radach dyrektorów koncernu gazowego Gazprom, giganta elektroenergetycznego RAO JES i Sbierbanku, w których reprezentował prywatnych akcjonariuszy. Od 2005 roku był związany z funduszem UFG Private Equity Fund 1.

Fiodorow był autorem ponad 200 artykułów, książek i prac naukowych, w tym "Angielsko-Rosyjskiego Słownika Bankowego".

Zostawił żonę i dwoje dzieci.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz