Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Zmarł dziennikarz z Chimek, brutalnie pobity w 2008 r.

0
Podziel się

Zmarł rosyjski dziennikarz Michaił Biekietow, który w 2008 roku,
kiedy walczył z budową autostrady pod Moskwą, został brutalnie pobity - poinformowała jego
prawniczka. Wskutek napaści Biekietow miał uszkodzony mózg i amputowano mu nogę.

bCZzTPQR

Zmarł rosyjski dziennikarz Michaił Biekietow, który w 2008 roku, kiedy walczył z budową autostrady pod Moskwą, został brutalnie pobity - poinformowała jego prawniczka. Wskutek napaści Biekietow miał uszkodzony mózg i amputowano mu nogę.

Prawniczka dziennikarza Stalina Guriewicz powiedziała rosyjskiej agencji Rapsi, że Biekietow zmarł w poniedziałek w szpitalu po zadławieniu się jedzeniem. Miał 55 lat.

Biekietow, założyciel krytycznej wobec lokalnych władz gazety "Chimkińskaja Prawda", ostro sprzeciwiał się wycinaniu pobliskiego Lasu Chimkińskiego pod budowę autostrady Moskwa-Petersburg.

bCZzTPQT

W listopadzie 2008 roku został dotkliwie pobity przed swoim domem. Lekarze przez wiele miesięcy walczyli o jego życie. Przeszedł serię ciężkich operacji - amputowano mu nogę i kilka palców. Stracił też głos. Wcześniej podpalono jego samochód; dziennikarz otrzymywał też groźby.

Sprawców skatowania dziennikarza nigdy nie zidentyfikowano.

W jednej z wypowiedzi telewizyjnych Biekietow oskarżył mera Chimek, byłego pułkownika wojsk rosyjskich Władimira Strielczenkę, o podłożenie bomby pod jego samochodem.

Wytoczono mu proces pod zarzutem pomówienia. Początkowo został skazany na grzywnę w wysokości 5 tys. rubli (163 dolary), a w grudniu 2010 roku - uniewinniony.

bCZzTPQZ

Biekietow to jeden z kilkunastu dziennikarzy i obrońców środowiska naturalnego, którzy zostali brutalnie poturbowani po krytycznych wystąpieniach na temat tego kontrowersyjnego projektu. (PAP)

ksaj/ mc/

13562486 13562289 arch.

bCZzTPRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)